Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rolnicy zakończyli blokadę dróg w woj. mazowieckim i lubelskim

5 stycznia 2016
Rolnicy odstąpili od trwającej od kilku dni blokady dróg krajowych nr 2 i 19 w województwach mazowieckim i lubelskim - to efekt wizyty w piątek wicepremiera Janusza Piechocińskiego w Łosicach (Mazowieckie). Jak informuje policja, drogi są już przejezdne.

Jak poinformował PAP Rafał Jeżak z zespołu prasowego mazowieckiej komendy policji, drogi krajowe nr 2 i 19 w regionie są już przejezdne. Według policji odblokowana jest także "krajowa dwójka" w woj. lubelskim. Rolnicy, którzy blokowali drogi ciągnikami, pojechali do domów i trasy krajowe są przejezdne.
Rolnicy blokowali krajową "dziewiętnastkę" w Łosicach od wtorku, krajową "dwójkę" w dwóch miejscach - od czwartku w Zalesiu (Lubelskie), ok. 20 km od przejścia granicznego z Białorusią w Terespolu oraz od środy - w miejscowości Chromna w pow. siedleckim (Mazowieckie). Policjanci kierowali ruch objazdami.
Powodem protestu rolników były problemy hodowców ze sprzedażą wieprzowiny w związku z ograniczeniami wprowadzonymi po wykryciu dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików.
Po piątkowej wizycie w Łosicach i spotkaniu z protestującymi rolnikami minister gospodarki Janusz Piechociński zapowiedział, że w ciągu tygodnia ruszy skup wieprzowiny. Według niego pierwszą decyzją nowego ministra rolnictwa Marka Sawickiego będą zmiany w kierownictwie Głównego Inspektoratu Weterynarii, który - zdaniem Piechocińskiego - jest współodpowiedzialny za obecną sytuację hodowców trzody.
Piechociński zapewnił protestujących, że w ciągu tygodnia w Łosicach pojawi się minister Sawicki i jego ludzie, którzy przedstawią program dla poszczególnych grup gospodarstw i harmonogram skupu. Wicepremier zapowiedział też, że jest "bardzo zdeterminowany", by skup uruchomić w ciągu tego tygodnia na dużą skalę. W najbliższą niedzielę skup może się rozpocząć w trzech punktach.
Po tym, jak w lutym wykryto w Polsce dwa przypadki ASF u dzików padłych w pobliżu granicy z Białorusią, cena skupu świń spadła o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent, bo klienci kupują mniej wieprzowiny. Ponadto mięso z terenu utworzonej wskutek tych przypadków strefy buforowej (kilka powiatów w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim) nie może być eksportowane. Izby rolnicze przekonują, że spadek cen powoduje, że chów świń stał się nieopłacalny i rolnicy mogą zrezygnować z dalszej produkcji trzody. Wyrazem ich niezadowolenia rolników były blokady dróg.
W czwartek minister rolnictwa Stanisław Kalemba podał się do dymisji. Jej powodem był brak realizacji działań dotyczących zwalczania skutków wystąpienia w Polsce ASF u dzików. Nowym ministrem rolnictwa został Marek Sawicki.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę