Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Rolnicy z Wielkopolski apelują

5 stycznia 2016
Prezentujemy apel Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych oraz Porozumienia Rolników, Związków i Organizacji Rolniczych Wielkopolski do Posłów Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości


Szanowni Posłowie,

W imieniu Polskich Rolników i Hodowców zwracamy się do Państwa z apelem o poparcie w Sejmie projektu zmiany ustawy o ochronie zwierząt.
W toczącej się dyskusji o ustawie głos zabierały już organizacje zrzeszające przedsiębiorców branży mięsnej, polscy producenci mięsa oraz organizacje walczące w obronie praw zwierząt. Nasz głos był w tych dyskusjach mało dostrzegalny. Zwracamy uwagę, że problem tzw. Uboju religijnego dotyka przede wszystkim grupy
ok. 800 tys. rolników i hodowców, którzy od początku bieżącego roku, na skutek braku regulacji ustawowych już ponoszą konsekwencje ekonomiczne. Fakty są bowiem takie, iż hodowcy stracili średnio na sztuce bydła minimum 1000zł, tj. ok. 20% jej wartości. Zważywszy, że produkcja bydła jest powiązana z produkcją roślinną, uważamy, że w konsekwencji w nieodległej przyszłości będziemy mieli problem z produkcją zboża, buraka cukrowego i mleka. Dziś rolnicy zyskami z hodowli bydła kompensują straty ponoszone na hodowli trzody chlewnej. Doskonale wiemy jak trudna jest sytuacja na rynku trzody i nie możemy pozwolić na dalszą erozję ekonomiki produkcji rolnej w Polsce. W przeciwnym wypadku polscy rolnicy staną się najtańszą siłą roboczą na rynku i będą odbierać miejsca pracy mieszkańcom miast.

Trzeba podkreślić, iż nasze działania nie zmierzają do tworzenia nowych praktyk czy nowego prawa. Chcemy jedynie utrzymania stanu, z którym mamy do czynienia od 2004 roku. Od tego czasu polscy rolnicy mają równe szanse z rolnikami z krajów Unii Europejskiej w zakresie produkcji i hodowli bydła i drobiu rzeźnego. Wykorzystanie tych szans wiąże się z ciągłym procesem inwestowania w gospodarstwa, co w większości przypadków wymaga finansowania z kredytów bankowych. Nie jest dla nas zrozumiałe, dlaczego w ogóle polski ustawodawca dopuścił do powstania sytuacji z jaką obecnie mamy do czynienia. Jednakże jeszcze bardziej niezrozumiałe jest dla nas, dlaczego część Polskich Parlamentarzystów zamierza głosować przeciwko polskim rolnikom i polskiej gospodarce. My bowiem wiemy, że w największym stopniu negatywne skutki ewentualnego odrzucenia nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt odczują nasze dzieci i rodziny.

Zwracamy się do Was z apelem, abyście nie ulegali emocjonalnym, pozornym argumentom podnoszonym przez Organizacje deklarujące ochronę zwierząt i tworzonym „show” wokół sprawy. Nikomu bardziej nie zależy i nikt bardziej nie dba o dobrostan zwierząt niż sam rolnik.

Reprezentując elektorat mieszkańców obszarów wiejskich, stanowiący istotną grupę społeczną i wyborczą w Polsce zwracamy się do Państwa z Apelem o poparcie rządowego projektu zmiany ustawy o ochronie zwierząt.

- Rolnicy mają nadzieję, że Prawo i Sprawiedliwość poprze nowelizację ustawy o ochronie zwierząt działając tym samym na rzecz obrony polskich rolników i polskiej gospodarki. W dobie ostatnich informacji o poparciu NSZZ Solidarność Pana Przewodniczącego Dudy mamy nadzieję, że partia Prezesa Jarosława Kaczyńskiego nie doprowadzi do tego, że będziemy zmuszeni przystąpić do struktur NSZZ Solidarność jako pracownicy najemni w branżach, które reprezentuje Pan Przewodniczący Duda. – mówi Sławomir Szyszka reprezentujący Porozumienie Rolników i Organizacji Rolniczych województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego



POWIĄZANE

Siedem do dziewięciu na dziesięć nowych kombajnów zamawianych przez farmerów w W...

Już nie odmrożony VAT, lecz susza i jej skutki będą w najbliższych miesiącach je...

Tak dobrych wiadomości jak dziś, e-petrol.pl nie miał od roku - z najnowszego ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę