Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rolnicy przegrywają z kopalnią

5 stycznia 2016
- Rolnicy są wywłaszczani z gruntów na rzecz budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, co doprowadzi do nieodwracalnych zmian w środowisku -  alarmują mieszkańcy gmin Miejska Górka i Krobia. W Lesznie 7 marca odbędzie się protest w tej sprawie - informuje NaszDziennik.pl.

Zdaniem Sylwii Maćkowiak, przewodniczącej Stowarzyszenia „Nasz Dom”, mimo że koncesja na poszukiwanie i udokumentowanie złoża węgla brunatnego na terenie gmin Miejska Górka i Krobia nie jest prawomocna, Spółka PAK Górnictwo Konin, wykorzystując sądy, bezprawnie wchodzi na grunty prywatne rolników bez ich zgody.

„Dlatego rolnicy, nie mając innej pomocy, desperacko podejmują protest społeczny w obronie Konstytucji, która zapewnia własność prywatną. Działania Spółki PAK są działaniami daleko ingerującymi w zapisy konstytucyjnego Państwa Prawa” – napisała w komunikacie Maćkowiak.

Stowarzyszenie „Nasz Dom” powołane do obrony ziemi rolników przed budową kopalni odkrywkowej węgla brunatnego na terenie gmin Miejska Górka i Krobia zaprasza wszystkich mieszkańców wsi i miast, „którym leży na sercu przyszłość nie tylko rolnictwa, ale także piękno przyrody i krajobrazu”, na protest 7 marca o godz. 11.00 na rynku w Lesznie.

Według mieszkańców, kopalnia odkrywkowa poza drastyczną zmianą krajobrazu niesie za sobą nieodwracalne zmiany w środowisku terenów ościennych spowodowane odpływem wód gruntowych (lej depresyjny), zapyleniem oraz zadymieniem. „Od pokoleń jest tu najwyższa kultura rolna i produkcja żywności na najwyższym poziomie. Nie przypadkiem jest tutaj wiele zakładów przetwórczych: Pudliszki, Kondensownia Gostyń, Cukrownie Miejska Górka i Gostyń, PKM Duda i wiele mniejszych firm działających na rzecz i w otoczeniu rolnictwa. Firmy te zatrudniają wiele tysięcy mieszkańców. Nie pozwólmy tego zniszczyć, swoją obecnością zaznaczymy swój zdecydowany sprzeciw” – apeluje Stowarzyszenie „Nasz Dom” w komunikacie.  

– To protest przeciwko poszukiwaniom i budowie ewentualnej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego na terenie naszych gmin. Kopalnia ma obejmować ponad 6 tys. hektarów użytków rolnych, tudzież lasy i drogi – podkreśla w rozmowie z portalem NaszDziennik.pl Michał Pawliczuk ze Stowarzyszenia „Nasz Dom”. Dodaje, że skutkiem inwestycji będzie lej depresyjny i susza. – Może on sięgać nawet 30 km od granicy odkrywki – konkluduje Pawliczuk.  



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę