Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rolnicy protestują przed urzędem wojewódzkim

5 stycznia 2016
Ciągniki rolnicze pozostaną do 24 stycznia przed gmachem urzędu wojewódzkiego w Szczecinie - zapowiedzieli w środę rolnicy, którzy protestują w ten sposób przeciwko nadal trwającym - ich zdaniem - nieprawidłowościom w sprzedaży ziemi rolnej.

Protestujący domagają się dialogu ze stroną rządową. Uważają, że ziemia przeznaczona na powiększenie gospodarstw rodzinnych nadal trafia do zagranicznych koncernów za pośrednictwem osób podstawionych, tzw. słupów.
Przewodniczący Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego Edward Kosmal mówił w środę dziennikarzom, że rolnicy protestują dlatego, że porozumienia zawarte na początku ub.r. z ministrem rolnictwa dotyczące obrotu ziemią nie są realizowane. Do 24 stycznia ciągniki będą stały pod urzędem wojewódzkim i rolnicy nie będą urządzali wtedy przejazdów po mieście - dodał.
"My nie możemy dłużej czekać, dlatego stoimy pokojowo" - mówił Kosmal. "Czekamy na przyjazd pana ministra (rolnictwa-PAP) z premierem na spotkanie na szczeblu krajowym z rolnikami. Pan premier, mimo naszych monitów i usilnych próśb, podczas swojej siedmioletniej kadencji jeszcze się nie spotkał z rolnikami" - powiedział Kosmal.
Na ulicach nieopodal gmachu urzędu stoi blisko 40 ciągników; przez całą dobę maszyn pilnuje kilku rolników.
Rolnicy przyjechali do miasta we wtorek i wsparli pikietę związkowców protestujących przeciwko - ich zdaniem - braku dialogu ze stroną rządową i degradacją gospodarczą Pomorza Zachodniego.
Jak mówili wcześniej protestujący, zapoczątkowany w styczniu ub.r. dialog strony rządowej z rolnikami został przerwany. W grudniu ub.r. minął rok od głośnego protestu na ulicach Szczecina, kiedy przez ponad 70 dni po mieście jeździły traktory. Rolnicy chcieli m.in. wyeliminować z przetargów osoby podstawione.
Na początku stycznia 2013 r. prezes Agencji Nieruchomości Rolnych zmienił przepisy dotyczące obrotu ziemią z zasobów Agencji, realizując ustalenia przyjęte między ministrem rolnictwa Stanisławem Kalembą, kierownictwem ANR a protestującymi. Zmiany miały na celu uspołecznienie trybu rozdysponowania gruntów rolnych na przetargach ograniczonych oraz uszczelnienie systemu sprzedaży ziemi. Skorzystać mieli na nich rolnicy indywidualni, którzy chcą powiększyć gospodarstwa rodzinne.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę