Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rolnicy protestowali w Grudziądzu

5 sierpnia 2013
Rolnicy, protestujący przeciwko niskim cenom zbóż i rzepaku, za pomocą kilkudziesięciu ciągników, paraliżowali piątek ruch na ulicach Grudziądza (woj. kujawsko-pomorskie) i blokowali skrzyżowanie dróg krajowych nr 16 i 91 w pobliskiej Dolnej Grupie.

Wcześniej rolnicy spotkali się z przybyłym do Grudziądza wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi Tadeuszem Nalewajkiem, ale dwugodzinna rozmowa nie przyniosła satysfakcjonujących ich rezultatów. W spotkaniu wraz wiceministrem uczestniczyła wojewoda kujawsko-pomorska Ewa Mes, a rolników reprezentowali m.in przewodniczący Samoobrony Lech Kuropatwiński i lider protestu, działacz Samoobrony Marek Duszyński.
"Wiceminister Nalewajk nie dał żadnych nadziei na załatwienie naszych postulatów" - powiedział po spotkaniu Kuropatwiński.
Nalewajk tłumaczył rolnikom, że "nie ma dzisiaj możliwości zagwarantowania ceny, decyduje rynek i to nie podlega dyskusji". Podkreślił, że stosunkowo niskie ceny zbóż i rzepaku są na rynkach światowych, a wynika to urodzaju i dużej ilości ziarna na rynku.
Wiceminister rolnictwa za niemożliwy do zrealizowania uznał postulat protestujących zakazania importu zboża z Ukrainy. Wynika bowiem to z porozumień w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO) i są to relacje wzajemne. Zaznaczył, że Polska z kolei eksportuje na Ukrainę duże ilości jabłek i drobiu.
Rozmowy toczyły się w Starostwie Powiatowym w centrum miasta. Przed gmachem zgromadziło się około 150 rolników.
Po zakończeniu rozmów rolnicy kilkudziesięcioma ciągnikami przejechali wolno ulicami Grudziądza, przez most na Wiśle i dojechali do pobliskiej Dolnej Grupy, gdzie zablokowali skrzyżowanie dróg nr 16 i 91. Przez prawie godzinę sparaliżowany był ruch samochodów w kierunku Grudziądza, Bydgoszczy i Gdańska.
Później rolnicy wrócili do miasta. Początkowo zamierzali zablokować wjazd na autostradę A1, ale skończyło się na przejeździe w okolice węzła autostradowego, po czym wrócili pod starostwo i zakończyli demonstrację.
Był to już drugi dzień rolniczego protestu w Grudziądzu. W czwartek protestujący m.in. przechodzili przez zebry na jednej z głównych arterii miasta, ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego i blokowali wjazd na most przez Wisłę. Wcześniej przez kilka dni protestowali w Łasinie k. Grudziądza, przechodząc przez przejście na drodze nr 16.
Lider protestu Marek Duszyński zapowiedział kontynuowanie protestu w tym tygodniu



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę