MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Rolnicy planują protest

24 sierpnia 2012
Rolnicy z Zachodniopomorskiego zapowiadają protest, jeśli szczecińska ANR nie zrealizuje ustaleń, które w czerwcu podpisali przedstawiciele rolników i prezes Agencji - poinformowała w środę podczas konferencji prasowej Zachodniopomorska Izba Rolnicza.
Przedstawiciele Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej (ZIR) powiedzieli, że - poza dwoma punktami - nie są realizowane ustalenia z czerwcowego spotkania prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) Leszka Świętochowskiego i rolników, którzy wtedy protestowali, m.in. przeciw obrotowi nieruchomościami rolnymi przez szczeciński oddział ANR.

Jak powiedział Julian Sierpiński prezes ZIR w Szczecinie, "ustalenia są realizowane w minimalnym stopniu". "Jeśli chodzi o najważniejszą kwestię dotyczącą wyeliminowania z przetargów ograniczonych osób nieuprawnionych do zakupu ziemi, tzw. +słupów+, nie są one realizowane w ogóle. Liczba przetargów ograniczonych dla rolników na poprawę struktury agrarnej w województwie zachodniopomorskim zwiększa się, niestety rolnicy z gospodarstw rodzinnych nie wygrywają tych przetargów" - dodał.

Według Sierpińskiego "słupy" kupują ziemię w przetargach ograniczonych, następnie przekazują ją do spółek, do których należą, i startują w kolejnych przetargach ograniczonych kupując znowu ziemię przeznaczoną na powiększenie gospodarstw rodzinnych.

Ustalenia z czerwcowego spotkania prezesa ANR i rolników, mówią że "jeśli zachodzi uzasadniona wątpliwość potwierdzona dowodami, na występowanie w przetargach ograniczonych osób podstawionych, przetargi będą odwoływane lub unieważniane, Agencja nie będzie dopuszczać takich osób do uczestnictwa w przetargach".

Edward Kosmal, przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego powiedział w środę, że realizowane są dwa punkty czerwcowych ustaleń; ANR nie sprzedaje rolników razem z dzierżawioną przez nich ziemią i rolnicy mogą nabywać ziemię w przetargach ograniczonych korzystając z kredytów ANR z oprocentowaniem w wysokości 2 proc. - wcześniej było to 5 i 6 proc.

W czerwcu zachodniopomorscy rolnicy protestowali pod siedzibą szczecińskiego oddziału ANR m.in. przeciw temu, że ziemia - ich zdaniem - trafia w ręce dużych korporacji z obcym kapitałem, zamiast do zachodniopomorskich gospodarzy, których nie stać na jej zakup. Domagali się także uznania dzierżawy za pełnoprawną formę rozdysponowania gruntów rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz zagwarantowania możliwości kontynuacji dzierżawy przez następców prawnych, a także dopłat do kredytów na zakup ziemi.



POWIĄZANE

Ten spór wciąż rozpala emocje Polacy uwielbiają święta, ale równie mocno kochają...

W dzisiejszym świecie innowacje technologiczne są na porządku dziennym. Każdego ...

‘Dlaczego chcesz się przebranżowić?’, to najnowszy konkurs przygotowany przez po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę