Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rolnicy nie przekonali Unii Europejskiej, obetną wsparcie

9 października 2012
Jeśli płatności bezpośrednie za ten rok przekroczą równowartość 5 000 euro, pomoc zostanie nieco zmniejszona - pisze pomorska.pl.
Poza tym stracą ci rolnicy, którzy mają pomoc w wysokości ponad 300 tys. euro. I choć klamka zapadła, nie wszyscy o tym wiedzą.


Nadal nie wiem, co z redukcją unijnych dopłat - mówi rolnik z powiatu toruńskiego. - Należę do grupy tych "bogaczy”, którzy dostają powyżej 5 tysięcy euro. W lutym pisaliście, że mogą mi zredukować pomoc o dziesięć procent nadwyżki. Ale potem minister Marek Sawicki podobno starał się przekonać Komisję Europejską, by tego cięcia nie było. No i do dzisiaj nie wiem, czy redukcja będzie, czy nie.

Poseł też nie wie
- Szczerze powiem, że też tego nie wiem - przyznaje poseł Eugeniusz Kłopotek. - Jednak nie jest tak źle, jak niektórzy rolnicy twierdzą. Dopłaty nie są takie małe, a redukcja miała dotyczyć tylko większych gospodarstw.

Ministerstwo rolnictwa wyjaśnia, że "w przypadku, gdy całkowita kwota płatności bezpośrednich za 2012 r., które będą przyznane rolnikowi łącznie z uzupełniającymi krajowymi płatnościami bezpośrednimi przekroczy równowartość 5 000 euro, kwota uzupełniających krajowych płatności bezpośrednich zostanie pomniejszona o 10 proc. całkowitej kwoty przekroczenia.

Dodatkowo w przypadku przekroczenia łącznej kwoty płatności ponad 300 000 euro uzupełniające krajowe płatności bezpośrednie zostaną pomniejszone o 4 proc. kwoty przekroczenia ponad 300 000 euro.”

- O wydumanych sukcesach rząd informuje szeroko, o obcięciu dopłat dla polskich rolników woli nie mówić - twierdzi poseł Jan K. Ardanowski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Od dawna jest pewne, że w sprawie redukcji klamka zapadła. Owszem, Marek Sawicki, były minister rolnictwa, wysłał do Komisji Europejskiej pismo, nawet ostre. Ale co z tego, jeśli było już za późno!

Jego zdaniem Sawicki wysłał je dopiero wtedy, gdy sejmowa komisja rolnictwa, zaczęła się tego domagać.

- Wcześniej słyszeliśmy od ministra, że wszystko idzie dobrze - twierdzi Ardanowski. - Przez kilka lat opowiadał o swoich sukcesach w negocjacjach z Unią. Gdy interweniowaliśmy w sprawie dopłat, zachowywał się tak, jakby nie chciał abyśmy się w ogóle wtrącali. No i niedawno od obecnego ministra - Stanisława Kalemby - usłyszeliśmy, że starania naszego rządu nie zostały uwzględnione.

- A kto przede mną próbował interweniować? - pyta Marek Sawicki. - Te informacje nie były tajne! Mieli do nich dostęp np. posłowie, euroreputowani.

Oni mogą dostać mniej
Z szacunków toruńskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że w Kujawsko-Pomorskiem redukcja może dotyczyć ok. 12 tys. rolników.

Zaś tzw. modulacja dodatkowa dotknąć może ok. 15 gospodarstw. - Oszczędności powstałe z tego pomniejszenia zostaną przeniesione na inną pomoc w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - informuje Andrzej Gross, dyrektor toruńskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak będzie w kolejnych latach? - Ministerstwo rolnictwa udziela na razie wymijających odpowiedzi na temat płatności uzupełniających - twierdzi Ardanowski.

"W roku 2013 możliwe będzie przyznawanie płatności uzupełniających. Wsparcie przyznawane będzie tym sektorom, które otrzymywały w 2012 r. krajowe płatności uzupełniające” - wyjaśnia ARiMR.
- Oby pieniędzy w budżecie na to nie zabrakło - dodaje Ardanowski.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę