Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rolnicy na z góry przegranej pozycji? Resort ma na to radę

3 lutego 2009
Na stronie internetowej Ministerstwa  ukazała się robocza wersja dokumentu odnoszącego się do planowanych działań na  rzecz stabilności i rozwoju polskiego rolnictwa. Już na pierwszych stronach dokumentu ministerstwo przyznaje, iż spowolnienie gospodarcze w Polsce jest już w dużym stopniu odczuwalne przez samych rolników, bowiem brakuje  wystarczających powiązań gospodarstw z przemysłem przetwórczym a monopolistyczne działania ze strony handlu stawiają rolników na z góry przegranej pozycji.
Niekorzystna struktura polskiego rolnictwa będzie zachęcać podmioty skupujące i przetwórcze do przerzucania kosztów na rolników. Dotyczyć to może również zwolnień w dużych i średnich zakładach produkcyjnych w mieście i powrotach tam pracujących na wieś. Ministerstwo nie ukrywa, że istnieje obawa, iż rolnictwo w coraz większym stopniu będzie kredytować tzw. podmioty skupowe przez wydłużanie terminów płatności za dostarczany surowiec.

Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w ciągu trzech kwartałów 2008 r. ceny nawozów mineralnych wzrosły aż o 71%. Podobne tendencje obserwowane są również na rynku środków ochrony roślin. Ceny skupu mleka i większości produktów mleczarskich, na skutek załamania się cen światowych, wyraźnie spadały przez cały ubiegły rok. Rok 2009 przyniesie pogłębienie niekorzystnych tendencji. Nadprodukcja i spadkowa tendencja w spożyciu jabłek spowodowały znaczny spadek cen. Można się spodziewać, że skutki kryzysu finansowego dotkną w pierwszej kolejności polskich eksporterów. Największych spadków produkcji spożywczej spodziewać się można w branżach: owocowej, cukierniczej, mlecznej i mięsnej.

Jaka jest na to wszystko  rada ministerstwa? W pierwszym kwartale 2009r. zapowiada uruchomienie wszystkich działania PROW (Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich) na lata 2007-2013. Ponadto resort proponuje koncentrację na lata 2009-2011 realizacji zwłaszcza następujących działań:
1. Modernizacja gospodarstw rolnych – ma wpływ na poprawę konkurencyjności polskiego rolnictwa i cieszy się dużym zainteresowaniem rolników.
2. Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej – umożliwia poprawę konkurencyjności przedsiębiorstw. Należy jak najszybciej przeprowadzić kolejny nabór wniosków, umożliwiając w ten sposób wykorzystanie pozostałych środków przez kolejne 700 podmiotów sektora rolno-spożywczego
3. Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej – jest szansą na dywersyfikację źródeł dochodów rolniczych, co w kontekście spadkowej tendencji cen skupu na podstawowych rynkach rolnych nabiera szczególnego znaczenia.

Ministerstwo szacuje, że w związku z realizacją głównych działań inwestycyjnych w PROW 2007-2013 wkład własny wnioskodawców powinien przekroczyć kwotę 6,3 mld euro. Aby zapewnić wykorzystanie wszystkich środków unijnych przeznaczonych w Programie na inwestycje, należałoby wskazać sposoby ułatwiające zdobycie obecnym i przyszłym wnioskodawcom zewnętrznych środków finansowych na pokrycie wkładu własnego.
Jedną z istniejących obecnie form pomocy w rolnictwie są dopłaty do oprocentowania kredytów inwestycyjnych w gospodarstwach rolnych, przetwórstwie produktów rolnych i przetwórstwie ryb. Resort rolnictwa obniżył z 3,5% do 2.0 % minimalne oprocentowanie kredytów preferencyjnych dla kredytobiorców oraz stworzył możliwość wydłużenia o dwa – trzy lata okresu spłat kredytów inwestycyjnych. Skuteczność tego instrumentu wymaga zmiany w przepisach Ministra Finansów w kierunku zlikwidowania konieczności zmiany klasyfikacji takich kredytów do kategorii „ pod obserwacją” i poniżej. Szacuje potrzeby na ten cel w kwocie około 160 mln zł. Konieczne wydaje się równie? zwiększenie dotychczasowego zakresu udzielania gwarancji i poręczeń spłaty bankowych kredytów inwestycyjnych w gospodarstwach rolnych i przetwórstwie produktów rolnych i ryb.
W dobrych radach i zamierzeniach  resort zakłada m.in.  poszerzenie zakresu poręczeń i gwarancji, wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, rozwój odnawialnych źródeł energii i energetyki rozproszonej w oparciu o biogaz, wsparcie rolników, organizacji producentów, spółdzielni rolników i uznanych organizacji producentów rybnych.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę