Agencja Rynku Rolnego przyjmuje powiadomienia od rolników poszkodowanych w wyniku wprowadzenia embarga przez federację Rosyjską.
Na stronie ARR został zamieszczony wzór formularza: Powiadomienie o zamiarze przeprowadzenia wycofania owoców lub warzyw w związku z brakiem możliwości sprzedaży spowodowanym rosyjskim embargiem.
Wypełnienie formularza nie powinno przysparzać problemów. Nie jest on nadmiernie rozbudowany – poza podstawowymi danymi personalnymi, należy podać powierzchnię gospodarstwa rolnego (z uwzględnieniem upraw działów specjalnych) oraz wypełnić tabelę informującą o wielkości działek i rodzajach upraw, jakie rolnik zamierza wycofać z produkcji.
Producent rolny podpisuje również stosowne oświadczenia – m.in. wyraża zgodę na poddanie się wszystkim kontrolom upoważnionych instytucji w celu dokonania oceny dotyczącej podjęcia działań związanych z brakiem możliwości sprzedaży owoców lub warzyw podlegających wycofaniu z rynku, w zakresie ich ilości i jakości.
Rolnicy znajdą tu również: „Instrukcję w sprawie dokumentowania przez producentów działań związanych z brakiem możliwości sprzedaży warzyw i owoców w związku z wprowadzeniem embarga przez Federację Rosyjską”, zgodnie z którą:
1. Producent owoców lub warzyw, który ma zamiar wykonać czynności związane z wycofaniem określonego produktu poprzez przekazanie organizacjom charytatywnym dla najuboższych lub biodegradację, powinien złożyć niezwłocznie stosowne powiadomienie na piśmie, do właściwego Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego. W przypadku członków grup i organizacji producentów owoców i warzyw powiadomienia powinny być kierowane do ARR za pośrednictwem tych grup i organizacji.
2. Wszystkie czynności związane z przekazaniem organizacjom charytatywnym lub biodegradacją warzyw muszą być dokonane pod nadzorem właściwych służb kontrolnych.
3. Czynności wymienione w pkt. 2 muszą zostać udokumentowane protokołem potwierdzającym przeprowadzenie przekazania lub biodegradacji dla całej ilości zgłoszonego produktu.
4. Nadzór nad wszystkimi czynnościami sprawować będą właściwe służby kontrolne.
5. Podczas czynności kontrolnych szczególnie istotne będą kwestie związane z udokumentowaniem ilości określonego produktu podlegającego przekazaniu lub biodegradacji oraz spełnienia określonych wymagań jakościowych produktów, które muszą być przydatne do sprzedaży, a tym samym spełniać minimalne wymagania określone w załączniku X do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 543/2011, a w przypadku gdy istnieją normy handlowe spełniać wymagania co najmniej II klasy określonej dla tych produktów.
6. Zgłaszając Agencji Rynku Rolnego owoce lub warzywa do przekazania na cele charytatywne lub do biodegradacji należy wskazać m.in. miejsce położenia uprawy, z której pochodzi produkt (numer obrębu ewidencyjnego, nr działki ewidencyjnej, rodzaj, ilość i powierzchnię uprawy).
9236668
1