Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rolnicy jako pierwsi odnoszą korzyści z akcesji

14 września 2004

Podczas referendum nt. akcesji do Unii Europejskiej w czerwcu ubiegłego roku, rolnicy byli najbardziej sceptyczną grupą. Tymczasem to właśnie mieszkańcy wsi jako pierwsi odnoszą korzyści z wejścia do Unii - powiedział prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas poniedziałkowego spotkania z przedstawicielami europejskich organizacji rolniczych.

"Wzrósł eksport polskiej żywności, wkrótce rolnicy otrzymają dopłaty do gruntów rolnych, uruchamiane są unijne programy pomocowe dla wsi" - powiedział Aleksander Kwaśniewski . "Chcemy pokazywać polskie rolnictwo, które w ostatnich latach bardzo się zmieniało, jest coraz lepsze, coraz nowocześniejsze, spełnia standardy europejskie" - dodał. Reprezentanci rolników z kilku państw europejskich byli gośćmi dożynek prezydenckich w Spale.

Prezydent spotkał się w poniedziałek w Warszawie z przedstawicielami organizacji rolniczych zrzeszonych w COPA/COGECA. COPA to Komitet Organizacji Rolniczych Unii Europejskiej, zaś COGECA - komitet rolniczych organizacji spółdzielczych. Jedynym polskim członkiem COPA jest Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Prezes Kółek Władysław Serafin jest wiceprzewodniczącym COPA. Podczas spotkania Serafin wyjaśnił, że celem wizyty zagranicznych gości było pokazanie im polskiej wsi, a także uświadomienie europejskim rolnikom, że na polskiej wsi jest obecna spółdzielczość.

Zauważył, że w Polsce działa kilka tysięcy spółdzielni, które dają zatrudnienie ogromnej grupie rolników. Jego zdaniem, spółdzielczości nie mogą zastąpić grupy producenckie, do których tworzenia nie zachęca wadliwa ustawa.

Serafin skrytykował rządowe propozycje dotyczące zmian w ubezpieczeniu społecznym rolników. Zaznaczył, że projekt nowej ustawy jest obecnie konsultowany, ale zaproponowane tam rozwiązania (projekt przewiduje m.in. zróżnicowanie składek płaconych na KRUS ) nie są do zaakceptowania przez rolników.

Wiceprezes COGECA, Szwed Christer Elliasson podkreślił, że Polska zrobiła ogromne postępy w dziedzinie jakości produktów i bezpieczeństwa żywności. Dodał, że Szwecja - której rolnictwo opiera się na spółdzielczości rolniczej - służy pomocą i radami w tym zakresie. COPA i COGECA istnieją od końca lat pięćdziesiątych. Ich zadaniem jest reprezentowanie interesów unijnych rolników i spółdzielców, jako całości, wobec Komisji Europejskiej i instytucji działających w Unii.


POWIĄZANE

Konsumenci rozmaicie reagują na wycieki danych. Większość beztrosko wzrusza rami...

Maroš Šefčovič during the confirmation hearing 2024 © European Union, 2024 - Sou...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę