Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rolnicy: Dymisja ministra nie rozwiązuje problemów

5 stycznia 2016
Dymisja ministra rolnictwa nie rozwiązuje problemów producentów wieprzowiny; potrzebne jest spotkanie z ministrem gospodarki lub premierem, po nim będzie decyzja ws. protestu - oświadczył w czwartek Polski Komitet Protestacyjny Rolników i Producentów Wieprzowiny. Paweł Augustyn z powołanego w środę Komitetu zaznaczył, że po spotkaniu z przedstawicielami rządu zapadnie decyzja o ewentualnym proteście producentów w Warszawie w przyszłym tygodniu.
"Sama dymisje nie rozwiązuje żądnego problemu. Musimy się spotkać przynajmniej z wicepremierem, żeby ten temat omówić" - powiedział PAP Augustyn.
To reakcja na informację, że szef resortu rolnictwa Stanisław Kalemba podał się w czwartek do dymisji. Jej powodem był brak realizacji działań dotyczących zwalczania skutków wystąpienia z Polsce afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików.
Augustyn podkreślił, że rolnicy podtrzymują swoje żądania dot. interwencyjnego skupu wieprzowiny, wyrównania strat i dofinansowania kosztów magazynowania półtusz wieprzowych.
"Oczekujemy natychmiastowych działań, chcemy się spotkać z wicepremierem, bo wątpimy, że ministerstwo rolnictwa zrobi cokolwiek, żeby rozwiązać nasze problemy" - zaznaczył przedstawiciel komitetu. Zapowiedział, że jeszcze w piątek zostanie wysłane pismo w tej sprawie do premiera Donalda Tuska i wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego.
Ocenił, że podanie się do dymisji ministra mówi jedynie o tym, że nie radził on sobie z problemem spadku cen mięsa i nadwyżki na rynku wieprzowiny w strefie buforowej, która powstała na skutek wykrycia u nas wirusa ASF u dzików. "Minister sobie z tym nie radził, nie stawiał tego na ostrzu noża, aż w końcu doszedł do wniosku, że nie da rady rozwiązać tego problemu" - uważa Augustyn.
W kraju odbywają się już lokalne protesty rolników. Powodem są problemy ze sprzedażą wieprzowiny w związku z ograniczeniami wprowadzonymi po wykryciu dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Rolnicy kontynuują m.in. w czwartek blokadę dwóch dróg krajowych w woj. mazowieckim. "Dziewiętnastka" w Łosicach blokowana jest od wtorku, zaś krajowa "dwójka" w miejscowości Chromna w pow. siedleckim od środy po południu.
Po tym, jak w lutym wykryto w Polsce dwa przypadki ASF u dzików, padłych w pobliżu granicy z Białorusią, cena skupu świń spadła o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent, bo klienci mniej chętnie sięgają po wieprzowinę. Ponadto mięso z terenu utworzonej wskutek tych przypadków strefy buforowej (kilka powiatów w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim) nie może być eksportowane. Izby rolnicze przekonują, że spadek cen powoduje, że chów świń stał się nieopłacalny i rolnicy mogą zrezygnować z dalszej produkcji trzody.
Wśród organizacji tworzących Komitet znajdują się m.in. Komitet Protestacyjny Rolników i Producentów Wieprzowiny, Krajowy Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych, Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona i Związek Zawodowy Rolników Ojczyzna.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę