Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rolnicy coraz biedniejsi

17 grudnia 2002

Ceny wszystkich produktów rolnych w tym roku są niższe niż w analogicznych miesiącach roku ubiegłego – podaje GUS. Rolnikom żyje się coraz biedniej, a w przyszłym roku będzie jeszcze gorzej – spadną ceny interwencyjne zbóż, o 3 gr za litr zmniejszą się dopłaty do mleka w klasie ekstra.

Opłacalność produkcji rolnej jest z roku na rok niższa. W 2001 r. dochody rolników zmniejszyły się o 47 proc. w porównaniu do roku 1997. Przed rokiem rolnicy mieli najniższe dochody spośród wszystkich grup społecznych (wynika z badań gospodarstw domowych przeprowadzonych przez Eurostat), z wyjątkiem rodzin utrzymujących się wyłącznie z pomocy socjalnej. Rodziny pracownicze miały dochody o 38 proc. wyższe niż rodziny rolników, a emeryci i renciści – o 33 proc. wyższe (w przeliczeniu na osobę).

Nie dość, że spadają ceny artykułów rolnych, to jeszcze rolnicy mają poważne trudności ze sprzedażą tego, co wyprodukują, mimo że produkcja rolna w całym kraju jest niższa od ubiegłorocznej. Natomiast aż o 14 proc. wzrosły ceny towarów i usług kupowanych przez rolników.

Spadku cen nie zrekompensowały ogromne nakłady budżetowe na rolnictwo. Nie pomógł skup interwencyjny zbóż i półtusz wieprzowych, mleka w proszku, dopłaty do skrobi i 7–groszowe dopłaty do każdego litra mleka w klasie ekstra. W sumie na interwencję na rynkach rolnych państwo wydało w ub.r. rekordową kwotę 2 mld zł.

W przyszłym roku będzie jeszcze gorzej – przewidują ekonomiści. Na pewno zmniejszone będą dopłaty do mleka w klasie ekstra – zamiast 7 gr, rolnicy dostaną 4 gr/l.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę