Statystyki pokazują, że polska wieś w porównaniu z unijną jest archaiczna. W Unii Europejskiej poprawę sytuacji ekonomicznej rolnictwa uzyskiwano głównie dzięki zmniejszaniu liczby gospodarstw rolnych.
Ubywało ich w tempie nawet do 4 proc. rocznie. Liczbę gospodarstw rolnych w Polsce szacuje się na około 2 mln. Trzy czwarte z nich korzysta z dopłat bezpośrednich.
Rośnie liczba gospodarstw najmniejszych, o powierzchni od 1 do 5 hektarów. Jeszcze szybciej wzrasta liczba największych farm, o powierzchni ponad 50 ha. Ubywa natomiast gospodarstw średniej wielkości, o powierzchni od 5 do 30 ha. Coraz więcej mieszkańców wsi produkuje żywność jedynie na własne potrzeby. Utrwala się zatem podział na rolnictwo towarowe dostarczające swoje produkty na rynek oraz rolnictwo amatorskie, hobbystyczne. Jednak koncentracja produkcji w polskim rolnictwie postępuje szybko. Przez ostatnich 15 lat liczba dostawców mleka do mleczarni zmalała z 1,3 mln do niespełna 300 tys., plantatorów buraków cukrowych — z 400 tys. do 70 tys., zboże do punktów skupu dostarcza obecnie około 50 tys, gospodarstw.
Ponad 35 sztuk liczy przeciętne stado świń, rośnie liczba specjalistycznych gospodarstw warzywniczych i sadowniczych, a produkcja mięsa drobiowego i jaj też jest w zasadzie skoncentrowana.