Po raz pierwszy od siedmiu lat w Polsce wzrosła liczba nowo rejestrowanych przedsiębiorstw. Zdaniem ekonomistów to kolejny znak ożywienia gospodarczego.
Według Głównego Urzędu Statystycznego, w końcu czerwca w rejestrze REGON zapisanych było 3,586 mln podmiotów, o 0,3 proc. więcej niż w końcu ubiegłego roku. W pierwszym półroczu zarejestrowało się 123,5 tys. nowych firm, 2,6 proc. więcej niż przed rokiem.
Liczba nowo rejestrowanych firm spadała w Polsce nieprzerwanie od 1998 r., kiedy corocznie działalność gospodarczą rozpoczynało prawie pół miliona podmiotów. W 2004 r. nowych rejestracji było już tylko 233,5 tys. Jeśli trend zapoczątkowany w I półroczu utrzyma się, 2005 r. będzie pierwszym od siedmiu lat, w którym liczba nowo zakładanych firm wzrośnie. - Aktywność gospodarcza małych i średnich przedsiębiorstw potwierdza odwrócenie negatywnych tendencji z ostatnich lat.Kandydaci na przedsiębiorców wykazują coraz większy optymizm - mówi Maciej Reluga, ekonomista Banku Zachodniego WBK.
W gospodarce wciąż ubywa firm państwowych, spółek cywilnych oraz spółdzielni. Coraz więcej przedsiębiorców rejestruje działalność w formie spółki handlowej. Utrzymuje się boom na zakładanie fundacji oraz stowarzyszeń i organizacji społecznych.
Widać ożywienie w rolnictwie, któremu najwyraźniej pomagają unijne fundusze. W pierwszym półroczu w sektorze tym przybyło ponad 2 tys. firm. W czerwcu zarejestrowaną działalność w branży rolniczej prowadziło ponad 63,8 tys. przedsiębiorców. Działalność w rolnictwie rejestrowali przeważnie przedsiębiorcy prywatni zatrudniający do dziewięciu osób. W sektorze tym ubywa państwowych firm.
Coraz więcej osób para się wynajmem i obsługą nieruchomości. Działalność taką prowadziło 144 tys. podmiotów, o 4,5 proc. więcej niż sześć miesięcy wcześniej.
- To przede wszystkim efekt wzmożonego ruchu na rynku nieruchomości. Drugi powód to wznowienie wiosną, po ponadpółrocznej przerwie, egzaminów państwowych na licencję pośrednika. Ci, którzy je zdają, próbują zaistnieć w tym zawodzie - ocenia Leszek Michniak, właściciel agencji Wrocławska Giełda Nieruchomości.
Przybyło prawie tysiąc firm informatycznych. Taką działalność prowadzi w Polsce ponad 45,2 tys. podmiotów. W większości są to małe firmy osób fizycznych. Dobrze sobie radzą na rynku.
- Zdobyłem kilku solidnych kontrahentów, staram się nawiązać kontakt z firmami z Wielkiej Brytanii i Irlandii. Niebawem zatrudnię kilka osób - mówi Robert Piekarski, właściciel firmy 3Media Online ze Szczecina. Zajmuje się ona serwisowaniem sprzętu informatycznego.
W pierwszym półroczu przybywało również firm z branży górniczej, hotelarskiej, pośrednictwa finansowego, edukacji oraz ochrony zdrowia i pomocy społecznej.