Europosłowie PSL Czesław Siekierski, Andrzej Grzyb oraz Jarosław Kalinowski 27 grudnia zorganizowali w Sejmie konferencję prasową, w trakcie której podsumowali najważniejsze wybrane wydarzenia UE mijającego roku.
Czesław Siekierski w części konferencji podsumowującej 2012 r. przypomniał, że rok 2012 ma wymiar historyczny bowiem jest to dwudziesta rocznica wejścia w życie traktatu stowarzyszeniowego Polski z UE w części handlowej (w całości wszedł on w życie w 1994 r.), co stanowiło istotną liberalizację handlu, która przybliżyła nas do wejścia do UE.
Mija również 10 lat od negocjacji w Kopenhadze oraz 20 lat funkcjonowania jednolitego wspólnego rynku. Rynek jest największą wartością w Unii. Swobodny przepływ usług, osób, kapitału i towarów przyczynia się do rozwoju wszystkich krajów członkowskich.
Ponadto obchodzimy 3 rocznicę wejścia w życie Traktatu Lizbońskiego, który w istotny sposób zmienił ustrój UE, nadal zwiększone uprawnienia PE, wprowadził nowe instytucje.
Jest to też czas wyjątkowo trudny, ze względu na panujący kryzys. Jego przyczyny leżą również wewnątrz Unii, w nieprzestrzeganiu przez państwa członkowskie wymogów Traktatu z Maastricht: utrzymania deficytu budżetowego poniżej 3 % a zadłużenia poniżej 60 %. Rozwiązania typu „sześciopak”, „dwupak” czy tworzenie unii bankowej, nadzoru bankowego mają w skuteczny sposób sprawować kontrolę nad prawidłowym funkcjonowaniem banków – mówi Czesław Siekierski
Poseł Siekierski odniósł się również do trzech obszarów UE, które będą miały kluczowe znaczenie w nadchodzącym roku: kryzysu w Europie oraz jego przełożenia na sytuację gospodarczą naszego kraju, perspektywy finansowej, która zasadniczo wpływa na rozwój gospodarczy, kreowanie nowych miejsc pracy oraz sytuacji wewnątrz Unii - podziału na Unię różnych prędkości. Siekierski zauważył, iż nie bierze się pod uwagę obiektywnych warunków zróżnicowania, które są podstawą tego podziału. Najważniejsze, żeby ten podział nie był trwały, żeby tworzone struktury były otwarte oraz przejrzyste, aby kraje, które wypełniają warunki, mogły do tych struktur dołączyć a wcześniej uczestniczyć w nich w sposób pośredni, nawet jeśli nie są członkami strefy euro.
Natomiast Poseł Grzyb poruszył kwestie sprzeciwu wobec ACTA oraz patentu europejskiemu, negocjacji Wieloletnich Ram Finansowych, społecznej odpowiedzialności biznesu, polityki sąsiedztwa oraz zagadnień energetycznych. Poseł Kalinowski zaś odniósł się do reformy Wspólnej Polityki Rolnej, w stosunku do której w PE wniesiono ponad 7 000 poprawek, rozwoju obszarów wiejskich czyli tzw. II filara, programu dla małych gospodarstw rolnych oraz dopłat bezpośrednich. Podkreślił również, że Polska ma szansę, aby w nowej perspektywie finansowej stać się beneficjentem netto.
9021215
1