Według raportu WMO (World Meteorological Organization) przedstawionego podczas konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu, od stycznia do października rok 2012 był dziewiąty na liście najcieplejszych w historii obserwacji meteorologicznych od 1850 roku.
Zgodnie z rocznym sprawozdaniem Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) rok 2012, na podstawie wyników pierwszych dziesięciu miesięcy znalazł się w pierwszej dziesiątce najcieplejszych lat w historii obserwacji. Stało się to mimo pewnego "ochłodzenia" spowodowanego przez zjawisko La Nina. Według raportu przedstawionego na konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu, od stycznia do października 2012 średnia globalna temperatura powierzchni była o 0,45 stopni powyżej średniej dla lat 1961/90 wynoszącej 14,2 stopni Celsjusza.
Jak zauważa raport WMO, rok 2012 rozpoczął się od średnio intensywnego zjawiska oceanicznego, La Nina. Zjawisko to charakteryzuje się nieprawidłowym chłodzenia wód powierzchniowych w centralnej i wschodniej części tropikalnego Pacyfiku. Proces ten jest odwrotnością El Nino, który wywołuje ocieplenie oceanu. Lata, w których występuje La Nina, są zwykle o 0,1 do 0,15 stopnia zimniejsze ich "sąsiednie", ale rok 2012, według tej organizacji, jest wyjątkowy. Efekt La Nina skończył się w kwietniu i od tego czasu temperatury były konsekwentnie wyższe od średniej historycznej, a okres od maja do października był szóstym w historii średniej temperatury.
Ponadto WMO przypomniało, że ocieplenie spowodowało minimalną powierzchnię arktycznego lodu morskiego, do czego doszło 16 września. Lód zajmował wtedy około 3 410 000 km kwadratowych, i był 18% poniżej poprzedniego anty-rekordu, zarejestrowanego we wrześniu 2007.
W sumie w ciągu 10 miesięcy 2012 r., wyższe niż średnie temperatury były obserwowane na większości globu, a zwłaszcza w Ameryce Północnej, gdzie był to najcieplejszy okres w całej historii kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych (z wyjątkiem Alaski i Hawajów), w południowej części Europy, w północno-zachodniej części Azji, i w większości z Pacyfiku.
9001686
1