Parlament Europejski przyjął cztery raporty dotyczące przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2014. Przewiduje ona stopniowe wyrównywanie dopłat dla rolników, zwiększenie wymogów ekologicznych oraz wsparcie dla młodych rolników.
Wynik głosowania jest mandatem dla parlamentarnych negocjatorów, którzy po raz pierwszy ustalać będą zasady dla rolnictwa wspólnie z państwami członkowskimi.
W swych rezolucjach posłowie opowiedzieli się za sprawiedliwszą dystrybucją dopłat bezpośrednich. O ich wysokości decydować mają poszczególne państwa. Parlament chce, by dopłaty były przekazywane jedynie aktywnym rolnikom, a nie posiadaczom ziemi, której nie uprawiają.
Obecnie, co może zadziwić, także właściciele lotnisk i obiektów sportowych korzystają z dopłat. Posłowie chcą, by w żadnym kraju wysokość dopłat nie była niższa niż 65 procent średniej unijnej. Również młodzi rolnicy uzyskają prawo do wyższych dotacji, które mają motywować ich do pozostania w sektorze rolniczym.
Wiele miejsca poświęcono ekologii. Jeśli rolnik nie spełni odpowiednich wymogów, będzie otrzymywał 70 procent dopłat. Z tego obowiązku mają być zwolnione małe gospodarstwa rolne do 10 hektarów. Jak powiedział poseł Janusz Wojciechowski, jest też dobra wiadomość dla 15 tysięcy polskich plantatorów tytoniu, którzy będą mogli otrzymać bezpośrednie dopłaty.