Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rewolucja alkoholowa w Rosji

5 stycznia 2016
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał ustawę, która m.in. zakazuje reklamowania alkoholu i jego sprzedaży w środkach transportu. Prawdziwą rewolucję stanowi w niej jednak definicja piwa jako... alkoholu - pisze w czwartek "The Independent".

Ustawa zakazuje sprzedaży alkoholu we wszystkich środkach transportu, na dworcach i lotniskach. Wprowadza też zakaz reklamowania napojów alkoholowych w telewizji, radiu i na billboardach.

Jednak prawdziwą rewolucją w nowym prawie stanowi definicja piwa jako alkoholu.

Definicja ta była dotąd w Rosji jedynie pozornie oczywista, a to dlatego, że piwo i inne napoje zawierające mniej niż 10 proc. alkoholu na opakowanie klasyfikuje się tu jako artykuły spożywcze. W praktyce oznacza to, że złoty trunek można kupić o każdej porze choćby w ulicznym kiosku. Piwo jest też szeroko reklamowane, szczególnie na stacjach metra - zauważa gazeta.

Od kilkunastu lat wśród Rosjan dynamicznie wzrasta spożycie piwa: przez ostatnich 10 lat konsumpcja wódki spadła o jedną trzecią, a piwa - wzrosła o ponad 40 procent. Tendencja ta stała się dla rosyjskich władz niepokojąca, bo piwo zaczęło uchodzić za nieszkodliwą alternatywę wobec wódki - wyjaśnia brytyjski dziennik.

Parlament przegłosował ustawę już na początku roku. Jej uchwalenie spowolniły protesty producentów napojów lekko alkoholizowanych, którzy obawiali się, że nowe prawo obejmie i ich wyroby.

Ustawa wejdzie w życie za półtora roku.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę