Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Resort rolnictwa przygotowuje instrukcję ws. biodegradacji warzyw

3 grudnia 2015
Projekt instrukcji dla rolników dot. dokumentowania biodegradacji warzyw, których nie mogą sprzedać przez rosyjskie embargo - opublikowano w piątek wieczorem na stronie internetowej resortu rolnictwa. Dokumentacja jest niezbędna, by uzyskać unijną rekompensatę.
Uwagi do projektu instrukcji można zgłaszać do poniedziałku do godziny 14.
Zgodnie z instrukcją producent warzyw, który ma zamiar "wykonać czynności związane z wycofaniem określonego produktu poprzez biodegradację", powinien m.in. niezwłocznie powiadomić o tym na piśmie właściwy oddział Agencji Rynku Rolnego. Zniszczenie produktu musi być dokonane pod nadzorem służb ARR. Musi być to udokumentowane protokołem potwierdzającym przeprowadzenie biodegradacji, w którym będą zawarte dane o ilości zniszczonych produktów i ich jakości, przy jednoczesnym wykazaniu, że były one przydatne do sprzedaży.
Na wcześniejszej piątkowej konferencji prasowej minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował, że w poniedziałek odbędzie się narada pod kierownictwem wiceministra Tadeusza Nalewajka z przedstawicielami izb rolniczych, urzędów wojewódzkich i szefów grup producenckich. Mają tam być wyjaśnione szczegóły techniczne operacji, która ma być nadzorowana przez Agencję Rynku Rolnego.
Sawicki wskazał, że w związku z embargiem "najbardziej palącą sprawą jest kwestia tych produktów rolnych, które dojrzały i nie można ich przetrzymać", czyli warzyw kapustnych i papryki.
Minister relacjonował, że podczas czwartkowego spotkania z przedstawicielami KE polska delegacja zasugerowała, aby "wycofywanie z rynku" takich produktów odbywało się przez biodegradację w gospodarstwach ich producentów w formie przeorywania zbiorów i zużycia ich jako nawozów organicznych.
"Ten instrument biodegradowania produktów jest KE znany" - mówił Sawicki. Zapytany, jaka ilość produktów może być zniszczona, odpowiedział, że "taka, której nie uda się sprzedać w kraju, w UE lub na rynkach trzecich. "Zachęcam producentów i handlowców, by starali się sprzedać jak największą ilość produktów" - powiedział.
W czwartek Rosja poinformowała, że wprowadza zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. Embargo ma obowiązywać przez rok. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje przez USA oraz UE. Wcześniej, 1 sierpnia Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę