Projekt instrukcji dla rolników dot. dokumentowania biodegradacji warzyw, których nie mogą sprzedać przez rosyjskie embargo - opublikowano w piątek wieczorem na stronie internetowej resortu rolnictwa. Dokumentacja jest niezbędna, by uzyskać unijną rekompensatę.
Uwagi do projektu instrukcji można zgłaszać do poniedziałku do godziny 14.
Zgodnie z instrukcją producent warzyw, który ma zamiar "wykonać czynności związane z wycofaniem określonego produktu poprzez biodegradację", powinien m.in. niezwłocznie powiadomić o tym na piśmie właściwy oddział Agencji Rynku Rolnego. Zniszczenie produktu musi być dokonane pod nadzorem służb ARR. Musi być to udokumentowane protokołem potwierdzającym przeprowadzenie biodegradacji, w którym będą zawarte dane o ilości zniszczonych produktów i ich jakości, przy jednoczesnym wykazaniu, że były one przydatne do sprzedaży.
Na wcześniejszej piątkowej konferencji prasowej minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował, że w poniedziałek odbędzie się narada pod kierownictwem wiceministra Tadeusza Nalewajka z przedstawicielami izb rolniczych, urzędów wojewódzkich i szefów grup producenckich. Mają tam być wyjaśnione szczegóły techniczne operacji, która ma być nadzorowana przez Agencję Rynku Rolnego.
Sawicki wskazał, że w związku z embargiem "najbardziej palącą sprawą jest kwestia tych produktów rolnych, które dojrzały i nie można ich przetrzymać", czyli warzyw kapustnych i papryki.
Minister relacjonował, że podczas czwartkowego spotkania z przedstawicielami KE polska delegacja zasugerowała, aby "wycofywanie z rynku" takich produktów odbywało się przez biodegradację w gospodarstwach ich producentów w formie przeorywania zbiorów i zużycia ich jako nawozów organicznych.
"Ten instrument biodegradowania produktów jest KE znany" - mówił Sawicki. Zapytany, jaka ilość produktów może być zniszczona, odpowiedział, że "taka, której nie uda się sprzedać w kraju, w UE lub na rynkach trzecich. "Zachęcam producentów i handlowców, by starali się sprzedać jak największą ilość produktów" - powiedział.
W czwartek Rosja poinformowała, że wprowadza zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. Embargo ma obowiązywać przez rok. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje przez USA oraz UE. Wcześniej, 1 sierpnia Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski.
9228537
1