Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Resort rolnictwa odpowiada

29 stycznia 2007

W dniu 9 stycznia 2007 roku Podlaska Izba Rolnicza zwróciła się z wnioskiem do Wicepremiera Andrzeja Leppera o jak najszybsze podjęcie działań mających na celu uregulowanie sytuacji na rynku żywca wieprzowego.

- Od kilku miesięcy do Podlaskiej Izby Rolniczej napływają ze strony rolników, producentów trzody chlewnej sygnały o dramatycznie niskich cenach żywca płaconych przez podmioty skupujące. Jednocześnie obserwuje się stały wzrost cen zbóż i innych czynników wpływających na koszty produkcji – mówi Anna Pietraszkiewicz z Podlaskiej Izby Rolniczej.

W odpowiedzi na powyższy wniosek Departament Rynków Rolnych poinformował iż, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na bieżąco monitoruje sytuację cenową na rynku wieprzowiny oraz zbóż na terenie całego kraju, jak również w poszczególnych makroregionach. Służy temu Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej, który opiera się na danych gromadzonych bezpośrednio od podmiotów działających na rynku rolnym. W przypadku rynku wieprzowiny zbierane i przetwarzane są miedzy innymi dane odnośnie cen zakupu świń rzeźnych wg klasyfikacji EUROP i wg wagi żywej. Wymienione informacje gromadzone są w cyklach tygodniowych, a następnie są weryfikowane, opracowywane i publikowane w każdy czwartek na stronach internetowych MRiRW w postaci branżowych biuletynów informacyjnych.

Z chwilą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej polityka na rynku wieprzowiny jest prowadzona i realizowana w ramach instrumentów Wspólnej Polityki Rolnej i regulowana rozporządzeniem Rady z dnia 29 października 1975r. w sprawie wspólnej organizacji rynku wieprzowiny. W ramach wspólnej polityki wobec sektora wieprzowiny realizowane są obecnie dopłaty do eksportu kiełbas i przetworów wieprzowych. Ponadto prawo UE przewiduje dopłaty do eksportu nieprzetworzonego mięsa wieprzowego, dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny oraz zakupy interwencyjne, które nie były jednak uruchamiane od ponad 30 lat, a także nadzwyczajne środki wsparcia w sytuacji wystąpienia zakłóceń na rynku, wywołanych podjęciem działań zwalczających rozprzestrzenianie się chorób zwierzęcych.

Decyzje o uruchomieniu poszczególnych instrumentów wsparcia podejmuje Komisja Europejska, po zasięgnięciu opinii Komitetu Zarządzającego ds. Wieprzowiny, w którego posiedzeniach biorą udział przedstawiciele Komisji i krajów członkowskich. Spotkania Komitetu Zarządzającego odbywają się raz w miesiącu, a krótkie informacje z jego posiedzeń są zamieszczane na stronie internetowej Ministerstwa.

Z uwagi na objęcie polskiego rynku wieprzowiny regulacjami wspólnotowymi, Polska, jak i inne kraje członkowskie UE, nie ma możliwości samodzielnego podejmowania działań interwencyjnych na rynku trzody chlewnej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podejmowało na forum Unii Europejskiej działania mające na celu uruchomienie interwencji na rynku wieprzowiny. Informacje o trudnej sytuacji na polskim rynku trzody chlewnej i wnioskowane instrumenty w postaci dopłat do prywatnego przechowywania oraz refundacji eksportowych do mięsa wieprzowego były m.in. kilkakrotnie przedstawiane podczas posiedzeń Komitetu Zarządzającego ds. Wieprzowiny w Brukseli. Komisja Europejska oceniła jednakże sytuację na rynku wieprzowiny jako dobrą i stabilną. Uznano, że nie ma podstaw do podejmowania działań interwencyjnych na tym roku. Według Komisji pozytywny trend powinien się utrzymać także w I kwartale 2007r. Jednocześnie Komisja stwierdziła, że jakakolwiek interwencja mogłaby mieć miejsce jedynie w sytuacji destabilizacji rynku wieprzowiny w całej Unii Europejskiej.

Ponadto, w dniu 29 listopada 2006r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwrócił się do Komisarz Mariann Fischer Boel z wnioskiem o pilne wprowadzenie dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny oraz dopłat do eksportu mięsa wieprzowego. We wspomnianym piśmie argumentował, że wdrożenie ww. instrumentów jest konieczne celem poprawy zaistniałej trudnej sytuacji. We wniosku Minister przypomniał również o utrzymującym się zakazie eksportu mięsa wieprzowego.

Na posiedzeniu Rady Ministrów Unii Europejskiej w dniu 19 grudnia 2006r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi ponownie poinformował o bardzo trudnej sytuacji polskich producentów żywca wieprzowego i wystąpił o wprowadzenie dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny oraz dopłat do eksportu mięsa wieprzowego. W odpowiedzi Komisja poinformowała, że otrzymany przez Komisje list Ministra jest obecnie przedmiotem analizy, celem zajęcia stanowiska odnośnie zawartych w nim postulatów.

Jednocześnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że nadal będzie podejmowało działania, mające na celu przekonanie Komisji Europejskiej o potrzebie podjęcia wspomnianych działań interwencyjnych.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę