W związku z przesunięciem niewykorzystanych środków w działaniu "Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa przez gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi" w PROW 2007 – 2013 w wysokości 17 250 000 EUR na realizację polityki rozwoju obszarów wiejskich związanego z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych możliwe będzie wsparcie inwestycji dotyczących budowy mikroinstalacji prosumenckich.
Beneficjentem pomocy będzie gmina. Nabory wniosków będą ogłaszane przez samorządy województw, a wnioski będą składane do urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce realizacji projektu. Weryfikację projektów i zawieranie umów powierza się również samorządom wojewódzkim. Zakłada się, że wsparcie otrzymają najlepsze projekty z każdego województwa. Pozostałe środki będą wykorzystywane na współfinansowanie projektów w kolejności uzyskanych punktów na podstawie kryteriów wskazanych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Projektowane zmiany w działaniu "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej" zostały przyjęte przez Komitet Monitorujący Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 na posiedzeniu w dniu 9 września br. i przekazane do Komisji Europejskiej z prośbą o akceptację.
Beneficjent działania "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej" będzie mógł przeznaczyć przyznane w ramach działania środki (do 90% wartości inwestycji) na zakup urządzeń do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych i ich montażu. Będzie również mógł przeznaczyć pomoc na sfinansowanie instalacji OZE na nieruchomościach należących do osób fizycznych. Maksymalna kwota refundacji określona jest na poziomie pomocy de minimis dla inwestycji przyznawanej przedsiębiorcom wykonującym usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym, tj. 500 000 EUR.
- Nie ma preferencji co do rodzaju urządzeń na zakup których można otrzymać wsparcie. Natomiast preferowana będzie różnorodność zastosowanych mikroinstalacji prosumenckich. Instalacje OZE zakupione w ramach ww. działania będą mogły zostać wykorzystane do realizacji większego przedsięwzięcia polegającego na utworzeniu spółdzielni energetycznej z udziałem samorządu lokalnego związanego z obszarami wiejskimi – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.