Ptak_Waw_CTR_2024

Resort rolnictwa informuje

5 stycznia 2016
Wiele wątpliwości budzi wśród rolników składanie  oświadczenia sprzedającego w odniesieniu do używanego sprzętu nabywanego przez beneficjentów działania Inwestycje w gospodarstwach rolnych. Jak informuje resort rolnictwa na konieczność uzupełnienia dokumentacji o Oświadczenia sprzedającego w ramach działań 1.1 i 2.4, w przypadku projektów uwzględniających zakup sprzętu, maszyn i urządzeń używanych, zwróciło uwagę Ministerstwo Finansów, wskazując na wymóg nałożony zasadą 4 rozporządzenia Komisji (WE) nr 448/2004.

 Z Rozporządzenia Komisji nr 448/2004, którego przepisy są bezpośrednio stosowane w państwach członkowskich wynika, że koszty zakupu używanego sprzętu kwalifikują się do współfinansowania, jeśli są spełnione następujące trzy warunki: a) sprzedawca sprzętu przedstawi oświadczenie podające pochodzenie sprzętu i potwierdzi, że w ciągu ostatnich siedmiu lat nie został on nabyty z wykorzystaniem dotacji krajowej lub wspólnotowej; b) cena sprzętu nie przekracza jego wartości rynkowej i jest niższa od ceny podobnego nowego sprzętu; oraz c) sprzęt posiada właściwości techniczne niezbędne dla realizacji przedsięwzięcia i spełnia obowiązujące normy i standardy. Ponadto, do dnia wejścia w życie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 grudnia 2006 r. uchylającego rozporządzenia w sprawie wzorów umów o dofinansowanie projektu w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego " Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006", beneficjent wraz z wnioskiem o płatność zobowiązany był złożyć oświadczenie, że zakupiony przez niego sprzęt używany, w ciągu 7 lat od dnia zakupu nie został nabyty ze środków pomocy krajowej lub wspólnotowej, a jego cena nie przekracza ceny rynkowej oraz jest niższa od podobnego nowego sprzętu.Jednocześnie, stosownie do zasady swobody umów, wyrażonej w art. 353 KC, strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub treści nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.Wydaje się zatem, że pomimo iż postanowienia wzorów umów wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  nie przewidywały konieczności składania przez beneficjentów Oświadczenia sprzedającego, to obecnie Agencja może żądać uzupełnienia przedmiotowych dokumentów. Należy bowiem zauważyć, że działanie takie zgodne będzie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa i faktycznie leży w interesie beneficjentów. W przypadku dostarczenia takich oświadczeń Komisja nie zakwestionuje dokonanych płatności, jako niezgodnych z zasadami kwalifikowalności wydatków, określonymi w rozporządzeniu 448/2004, a zatem beneficjenci nie będą zmuszeni, w skrajnym przypadku, do zwrotu otrzymanej pomocy. Beneficjent powinien więc dołożyć wszelkich starań w celu dostarczenia Oświadczenia sprzedającego.

- Jednakże, w szczególnych sytuacjach, w przypadku niemożności dostarczenia Oświadczenia sprzedającego, pomimo zachowania należytej staranności (np. podmiot, od którego sprzęt kupiono nie istnieje), wydaje się, że beneficjenci nie powinni być za to karani. Należy bowiem zauważyć, że beneficjenci co do zasady zrealizowali postanowienia zawartych umów w całości, a zatem wszystko do czego się zobowiązali zostało przez nich wykonane. Ponadto, stosownie do wzoru umowy, Agencja odmawia wypłaty całości lub części pomocy w przypadku niezgodności realizacji projektu z Programem, i Uzupełnieniem lub umową, a taka niezgodność nie miała miejsca. Nie bez znaczenia jest również fakt, że sami beneficjenci, wraz z wnioskiem o płatność, składali oświadczenia, że zakupiony sprzęt używany w ciągu ostatnich 7 lat od dnia zakupu nie został nabyty ze środków pomocy krajowej lub wspólnotowej, a jego cena nie przekracza ceny rynkowej oraz jest niższa od podobnego nowego sprzętu. Oświadczenia takie składane były pod groźbą odpowiedzialności karnej i oczywistym jest, że aby beneficjent mógł je złożyć zgodnie ze stanem faktycznym, musiał powziąć odpowiednie informacje o sprzęcie, w szczególności od sprzedawcy. W przypadku gdy beneficjent nie złoży Oświadczenia sprzedającego Agencja powinna zweryfikować każdy taki przypadek, potwierdzając zachowanie przez beneficjenta należytej staranności i gdzie jest to uzasadnione, przeprowadzić kontrolę na miejscu – mówi Henryk Kowalczyk sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi .

POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę