Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Resort rolnictwa: Ceny żywności wzrosną o 10-15 proc. w 2008 roku

31 marca 2008
Z analiz resortu rolnictwa wynika, że realny wzrost cen żywności w 2008 roku wyniesie w Polsce 10-15 proc. - powiedział PAP wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak. "Obecny wzrost cen żywności ma charakter globalny i należy spodziewać się, że ceny nadal będą rosły. Z naszych analiz wynika, że wzrost cen żywności w 2008 roku wyniesie w Polsce 10-15 proc. rok do roku" - powiedział wiceminister.

Ceny żywności, jego zdaniem, podążają za cenami energii oraz wzrostem kosztów pracy i cen surowców rolnych.

"Wspólnie z resortem pracy szacujemy, że w okresie prac sezonowych brakuje ok. 200-300 tys. osób - tak zwanych pracowników sezonowych. Rosną zatem płace i co za tym idzie - koszty produkcji. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym koszty są utrzymujące się wysokie ceny energii oraz inflacja" - zaznaczył.

Wiceminister spodziewa się, że ceny zboża utrzymają się, a nawet wzrosną, jeżeli warunki pogodowe w tym roku nie będą sprzyjające i nie zmieni się popyt światowy.

"Nieurodzaj i rosnący globalny popyt w zeszłym roku spowodowały, że na dzień dzisiejszy ceny zboża są o 40 proc. wyższe niż w analogicznym okresie zeszłego roku i nadal rosną" - powiedział Ławniczak.

"Trzeba się tu spodziewać tendencji wzrostowej. Nic nie zapowiada spadku cen. Gdyby zbiory w Polsce wyniosły 28 mln ton - jak wstępnie szacuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - moglibyśmy spodziewać się, że ceny zboża spadną o 20-30 proc. Jednak przymrozki w kwietniu lub w maju mogą spowodować spadek plonów i dalszy wzrost cen" - dodał.

Według prognoz ministerstwa, w najbliższym czasie należy spodziewać się niewielkiego spadku ceny mięsa wołowego oraz mleka, a także utrzymania się niższych cen drobiu.

Ceny trzody powoli rosną i takiej tendencji należy się spodziewać w najbliższych miesiącach.

"W ciągu miesiąca cena tucznika powinna wzrosnąć maksymalnie do 3,80 zł/kg, ale nie powinno spowodować to wzrostu ceny dla konsumenta. W marcu ceny owoców były wyższe o ok. 20 proc. niż rok temu (przymrozki w zeszłym roku spowodowały spadek plonów o ok. 50 proc.) i prawdopodobnie utrzymają się na tym poziomie; ewentualnie mogą lekko maleć. Tańsze niż rok temu są warzywa. Spodziewamy się również kilkuprocentowego spadku cen wołowiny oraz spadku ceny mleka o ok. 12 proc. w najbliższym czasie" - powiedział wiceminister.

Ławniczak zwrócił uwagę na fakt, że Polska, tak jak cała Europa, nie ma zapasów zboża, które mogłyby utrzymać stabilność cen w okresie np. niesprzyjającej pogody.

"Dlatego warto inwestować w zapasy i tworzyć rezerwy, które będą wentylem bezpieczeństwa. Tym bardziej, że USA i Brazylia przeznaczają dużą część produkcji na tak zwaną energię odnawialną i wkrótce nie będą już zainteresowane sprzedażą zboża do Europy" - powiedział.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę