Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Resort pracy zachęca do aktywności zawodowej osoby po 50 roku życia

13 września 2012
Promocja aktywności zawodowej osób powyżej 50. roku życia oraz wsparcie działań na rzecz wydłużenia aktywności zawodowej tych osób - to cel zorganizowanej w Kielcach konferencji "Wyrównywanie szans na rynku pracy dla osób 50+. Solidarność Pokoleń".
Wiceminister pracy Czesława Ostrowska podkreśliła, że niezależnie od regionu kraju problem bezrobotnych powyżej 50. roku życia wygląda bardzo podobnie. "Są cechy wspólne dla tej kategorii bezrobotnych. W tym pokoleniu 50+ niewiele osób ma wyższe wykształcenie, to było niecałe 5 proc. populacji, stąd w rejestrach wiele osób, które mają niski stopień kwalifikacji" - powiedziała. Dodała, że powrót do pracy osób długotrwale bezrobotnych jest szczególnie utrudniony, między innymi wskutek ich zdezaktualizowanych kwalifikacji.
Zdaniem Ostrowskiej te problemy szczególnie wyraźnie widoczne są w małych miejscowościach i w Polsce wschodniej - w tym także w Świętokrzyskiem. Na koniec lipca stopa bezrobocia w tym województwie wynosiła 14,8 proc. Co piąta osoba bez pracy należy tu do grupy wiekowej 50+.
Jak szacuje dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach, w br. na pomoc osobom bezrobotnym powyżej 50. roku życia z regionu świętokrzyskiego trafi z różnych źródeł co najmniej 20 mln złotych. Wchodzą w to m.in. staże, szkolenia, doposażenia miejsc pracy czy środki na założenie własnej działalności gospodarczej.
Wieloletni program "Wyrównywanie szans na rynku pracy 50+" za dwa lata czekają zmiany. "Przygotowujemy się do jego modyfikacji i monitorujemy dotychczasowe rezultaty. Taką dużą zmianę planujemy na 2014 rok, chcemy dołączyć tam działania dla osób powyżej 60. roku życia" - powiedziała Ostrowska.
Zdaniem wiceminister w najbliższych miesiącach musimy się przygotować na wzrost bezrobocia. "Obserwujemy pogorszenie wszystkich trendów i ten wzrost będzie. Nie ma też wystarczającego przyrostu nowych miejsc pracy dla tych wszystkich, którzy napływają na rynek, szczególnie młodych ludzi" - powiedziała Ostrowska. Według niej negatywny trend może być wyhamowany przez interwencję rządu na rynku zatrudnienia - chodzi o przekazanie urzędom pracy 500 mln zł na aktywną walkę z bezrobociem. Pieniądze pochodzą z Funduszu Pracy.
Według wiceminister pracy, stopa bezrobocia na koniec 2012 r. wyniesie w Polsce około 13 proc.



POWIĄZANE

Traktor blokujący ruch drogowy w Brukseli/ Fot. Bogdan Hoyaux [© European Union ...

Dla certyfikowanych ukraińskich producentów rolnych zajmujących się produkcją ek...

Zgodnie z wynikami trzech kwartałów 2024 r. rumuński port Konstanca zmniejszył o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę