Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Renty pod trybunał?

18 maja 2011
Zdaniem senatora Cichosza, 4.672 rolników z całego kraju nie dostanie rent strukturalnych, choć spełnia wszystkie ustawowe kryteria niezbędne dla ich uzyskania. To efekt zmiany zasad „w trakcie gry” i nagłego zaostrzenia wymogów przez ministerstwo rolnictwa.
- To cyniczna zagrywka rządu mająca na celu łatanie dziur budżetowych wynikających z błędnej polityki ekonomicznej ekipy PO-PSL kosztem rolników – uważa senator Lucjan Cichosz, przewodniczący Związku Zawodowego Rolników OJCZYZNA, który złożył w tej sprawie oświadczenie do ministra rolnictwa Marka Sawickiego. - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zamiast pomagać rolnikom daje się wykorzystywać do ich gnębienia, co niestety widać choćby na przykładzie Krasnegostawu, który to oddział wysyła rolnikom negatywne decyzje w sprawie rent nie oglądając się na cele socjalne, określone choćby w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich – uważa sen. Cichosz.

    ZZR OJCZYZNA zamierza skierować wniosek do Trybunału Konstytucyjnego by ten sprawdził, czy wprowadzenie dodatkowych kryteriów podziału środków na renty strukturalne w ubiegłym roku było zgodne z ustawą zasadniczą. Wg danych ARiMR, między 1 a 10 września 2010r. w całym kraju rolnicy złożyli 11.463 wnioski o takie renty. Do oceny zakwalifikowano 10.870 podań. 6.198 rolników otrzymało prawo do renty strukturalnej, ale aż 4.672 rolników znalazło się na listach rezerwowych.

    - Minister rolnictwa nie zachował należytej staranności jeśli chodzi o zagwarantowanie wystarczającej ilości środków na zaspokojenie potrzeb wnioskodawców spełniających kryteria ustawowe. Nie można bowiem za takowe uznać samego wystąpienia do Komisji Europejskiej jedynie o zwiększenie  w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 liczby beneficjentów działania "Renty strukturalne" – bez wskazywania potrzeby i możliwości przesunięcia środków z innych działań – pisze w swoim oświadczeniu sen. Cichosz.

    - Działania ARiMR stanowią naruszenie konstytucyjnej zasady równości wobec prawa, określonej art. 32 Konstytucji RP, są też nadużyciem poprzez nazbyt automatycznie łącząc cele mające zostać uzyskane przez działanie „Renty strukturalne” oraz działanie „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, nieuzasadnienie różnicując rolników spełniających przecież kryteria ustawowe poprzez kolejne zmiany rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania: Renty strukturalne, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – podkreśla lider OJCZYZNY domagając się jednocześnie ponownego wystąpienia do Komisji Europejskiej o przesunięcie w ramach Programu Rozwoju Obszaru Wiejskich albo też zabezpieczenie środków dla osób spełniających kryteria ustawowe w ramach budżetu państwa.  - Państwo nie może dłużej stać plecami do rolników, którzy ponoszą ogromny wysiłek w celu dostosowania do wymogów Unii Europejskiej, a potem okazuje się, że nie mają nawet szans na należące się im świadczenia! - zwraca uwagę sen. Cichosz.


Oświadczenie skierowanie do Ministra Rolnictwa Marka Sawickiego

    Jako senator Rzeczypospolitej oraz przewodniczący Związku Zawodowego Rolnictwa OJCZYZNA zwracam się do Pana Ministra w związku z fatalną sytuacją tysięcy gospodarstw rolnych spowodowaną wydawanymi przez powiatowe biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odmownymi decyzjami w sprawie wniosków o przyznanie renty strukturalnej zgodnie z zapisami ustawy z dnia 7 marca 2007r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich pomimo spełniania przez nie kryteriów określanych w/w ustawą.

    Wg danych Agencji, między 1 a 10 września 2010r. w całym kraju rolnicy złożyli 11.463 wnioski. Do oceny zakwalifikowano 10.870 podań. 6.198 rolników otrzymało prawo do renty strukturalnej, ale aż 4.672 rolników znalazło się na listach rezerwowych. W reprezentowanym przeze mnie województwie lubelskim rolnicy złożyli 1.084 podania, z czego negatywnie rozpatrzono 247 prawidłowych wniosków złożonych przez właścicieli gospodarstw.

    Niestety, ale podawane w decyzjach odmownych powody nieprzyznawania rent pozostają w zasadniczej sprzeczności z intencją, która przyświecała uchwalaniu art. 10 w/w ustawy, trzeba bowiem zauważyć, że Minister Rolnictwa realizując zapisy art. 29 w/w ustawy, jak również art. 11 w/w ustawy – nie zachował należytej staranności jeśli chodzi o zagwarantowanie wystarczającej ilości środków na zaspokojenie potrzeb wnioskodawców spełniających kryteria ustawowe. Nie można bowiem za takowe uznać samego wystąpienia do Komisji Europejskiej jedynie o zwiększenie  w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 liczby beneficjentów działania "Renty strukturalne" – bez wskazywania potrzeby i możliwości przesunięcia środków z innych działań.

    Nie można też uznać za wystarczające uzasadnienie kwestionowania efektywności realizacji całego programu – w sytuacji, gdy dokonano nieuzasadnionej i nieumotywowanej zmiany i zaostrzenia kryteriów warunków dostępu do Programu w trakcie jego realizacji, co zarówno uniemożliwiało przeprowadzenie skutecznej oceny jego przebiegu, jak i pozbawiło szans rolników na uzyskanie renty w sytuacji, gdy nie mieli praktycznej szansy na dostosowanie się do nowych wymogów.

    Tym samym działania ARiMR stanowią naruszenie konstytucyjnej zasady równości wobec prawa, określonej art. 32 Konstytucji RP, są też nadużyciem zasad w/w ustawy, nazbyt automatycznie łącząc cele mające zostać uzyskane przez działanie „Renty strukturalne” oraz działanie „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, nieuzasadnienie różnicując rolników spełniających przecież kryteria ustawowe poprzez kolejne zmiany rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania: Renty strukturalne, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.

    Mając powyższe na względzie – zwracam się do Pana Ministra o stwierdzenie, czy działania ARiMR noszą znamiona konstytucyjności, a także, czy w tej sytuacji budżetowi państwa nie grozi fala roszczeń od rolników, którzy pomyślnie przeszli wstępną ocenę kwalifikacyjną, a następnie zostali pozbawieni należących im się świadczeń rentowych. Proszę również o odpowiedź, czy w obecnym stanie prawnym możliwe jest zaspokojenie potrzeb rolników spełniających kryteria ustawowe z innych środków, a jeśli tak – to jakich i w jakiej wysokości? Proszę wreszcie o wyjaśnienie, czemu rząd i resort rolnictwa nie zdecydowały się na podjęcie bardziej zdecydowanych działań wobec Komisji Europejskiej celem uzyskania zgody na przesunięcie środków w ramach PROW 2007–2013, bądź też uzyskania dodatkowych funduszy na ten cel?



                                Lucjan Cichosz, Senator RP


POWIĄZANE

35 sprawdzanych opakowań na minutę i 100% skuteczności w wykrywaniu nieszczelnoś...

Grupa PZU po posiedzeniu sztabu kryzysowego w sprawie sytuacji powodziowej, utwo...

Tysiące zwierząt na południu Polski zostało dotkniętych dramatycznymi skutkami p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę