Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Renty a la opozycja

28 sierpnia 2007
Powrót do wyższych rent strukturalnych zapowiadają politycy opozycji. To tylko hasła kampanii wyborczej – twierdzi Pis i przypomina, że, aby komuś dać trzeba najpierw komuś zabrać. Pierwsze renty strukturalne finansowane z programów na lata 2004-2006 były wyjątkowo atrakcyjne. Za oddanie ziemi następcy rolnik mógł liczyć nawet na półtora tysiąca złotych miesięcznie.

Podczas opracowywania szczegółów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 uznano, że takie renty są zbyt hojne i należy je zmniejszyć, aby mogło z nich skorzystać więcej rolników. Wyliczono więc, że renta powinna wynosić średnio 900 złotych. Taka decyzja nie podoba się obecnej opozycji, która podczas jednego z ostatnich wydań programu rolniczego „Tydzień” ustami wicemarszałka Sejmu zapowiedziała zmiany.

Wojciech Olejniczak – przewodniczący SLD: - Dzisiaj muszę powiedzieć jasno i precyzyjnie: po wyborach do tej sprawy wrócimy i podniesiemy wysokość rent strukturalnych do wysokości dzisiejszych rent.

Ten pomysł od razu zyskał poparcie innych ugrupowań opozycyjnych. Marek Sawicki – poseł PSL: - Ja uważam, że to był bardzo dobry pomysł i poprzedni program był programem zachęcającym rolników do przekazywania ziemi.

Prawo i Sprawiedliwość broni jednak decyzji podjętej jeszcze, za rządów Andrzeja Leppera.

- To jest pomysł kampanii wyborczej, więc ja powiem szczerze - dla nas jako związkowiec bym to samo chciał, ale projekt został uznany przez Komisję Europejską – mówi Jerzy Chróścikowski – senator PiS, NSZZ RI „Solidarność”.

Ale oprócz uzgodnień z Komisją Europejską jest jeszcze jeden problem. Skąd wziąć pieniądze na podwyższenie rent. Teoretycznie jest to możliwe, ale najpierw trzeba byłoby zabrać odpowiednią kwotę z puli pozostałych 19 działań PROW-u lub ograniczyć liczbę rolników, którzy już się zgłosili po renty.

- Jeśli teraz ktoś chciał decydować o tym, żeby zwiększyć renty strukturalne to pytam się jakich pieniędzy i których rolników należałoby wykluczyć z tych rent. – mówi Henryk Kowalczyk – wiceminister rolnictwa.

Renty strukturalne rolnicy będą otrzymywać do 65 roku życia.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę