Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rekordowy wynik polskiego eksportu mleczarskiego

5 stycznia 2016
W 2011 r. był rekordowy pod względem wartości eksportu produktów mleczarskich. Polski eksport wyniósł 1,36 mld euro, czyli był o ok. 15 proc. wyższy niż w 2010 r. To skutek wzrostu światowych cen nabiału.
Wzrósł też import mleczarski - o 23 proc., do 474,3 mln euro. Mimo to utrzymało się dodatnie saldo wymiany handlowej przetworami mlecznymi i wyniosło 887,9 mln euro wobec 799,6 mln euro rok wcześniej - poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa .
Na tak dobre wyniki miały wpływ podwyżki cen produktów mleczarskich na świecie i wysoki na nie popyt. Polskie artykuły mleczarskie sprzedawane były znacznie drożej niż przed rokiem. Mimo że eksport pod względem wielkości spadł o 1,9 proc., to pod względem wartości zwiększył się o 15 proc.
Polskie produkty mleczarskie trafiały głównie do krajów Unii Europejskiej. Ale ze względu na wzrost popytu na przetwory mleczne w Azji, krajach Bliskiego Wschodu i w Afryce, Polska znacznie zwiększyła sprzedaż mleka w proszku do Algierii i serwatki do Chin, Indonezji i Malezji.
W ubiegłym roku najważniejszą pozycją wywozu pozostały sery i twarogi, których wartość eksportu wzrosła o ok. 10 proc., do ponad 483 mln euro przy spadku wielkości wywozu o niecały 1 proc., do ok. 150 tys. ton. Ich udział w eksporcie branży mleczarskiej spadł z ok. 37 proc. do 35,5 proc. w ujęciu wartościowym.
Drugim co do ważności eksportowym produktem mleczarskim było mleko w proszku, głównie odtłuszczone (OMP). Z jego eksportu uzyskano ok. 250 mln euro, czyli o 13 proc. więcej niż rok wcześniej. Mniej niż w 2010 r. wywieziono płynnego mleka i śmietany, ale wpływy z tego tytułu zwiększyły się o 18 proc., do 190 mln euro.
Wartość eksportu jogurtów, kefirów spadła o 2 proc., do 122 mln euro. Natomiast więcej (o 32 proc.) niż w ubiegłym roku wywieziono serwatki. Zdecydowanie największy wzrost eksportu odnotowano w przypadku masła, wywieziono go o 25 proc. więcej niż rok wcześniej, a wartość eksportu osiągnęła 133,5 mln euro, czyli była o 55 proc. wyższa niż w 2010 r.
W 2011 r. udział nabiału w łącznym wywozie produktów rolno-spożywczych wzrósł do 9 proc. wobec 8,7 proc. w 2010 r.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę