Eksport polskich towarów do Rosji w pierwszym kwartale tego roku wzrósł o 14 proc. w stosunku do podobnego okresu 2003 r. i wyniósł 393 mln dolarów.
Import spadł o 2 proc. - do 1,3 mld USD. Ujemne saldo dla Polski wyniosło 917 mln dolarów - wynika z informacji przekazanych przez Krajową Izbę Gospodarczą.
W 2003 roku obroty handlowe z Rosją wyniosły ogółem 6,7 mld dolarów i były wyższe o 17 proc. w porównaniu do 2002 roku. Eksport osiągnął 1,5 mld USD i wzrósł o blisko 13 proc., zaś import był na poziomie 5,2 mld USD, co oznacza ponad 18 proc. w stosunku do 2002 roku.
W opinii ekspertów, w strukturze towarowej polskiego eksportu do Rosji następują korzystne zmiany z punktu widzenia polskich eksporterów żywności.
Wywóz artykułów rolno-spożywczych od 2002 roku wykazuje duża dynamikę; eksport mięsa wzrósł o ponad 87 proc. w stosunku do 2002 roku i wyniósł ok. 85 mln dolarów, warzyw - o prawie 93 proc oraz owoców o ponad 32 proc.
W strukturze importu z Rosji przeważają dostawy ropy naftowej i gazu ziemnego, których wartość w 2003 roku stanowiła prawie 88,5 proc. całego eksportu z tego kraju.
Zdaniem ekspertów, koniunktura na rosyjskim rynku w 2004 roku nie ulegnie zasadniczej zmianie. Największym popytem w Rosji będą się cieszyły materiały budowlane i wykończeniowe, ceramika mieszkaniowa, opakowania, wyroby z tworzyw sztucznych, kosmetyki i niektóre wyroby przemysłu lekkiego jak bielizna, tkaniny, obuwie.
Eksperci zauważają, że niejednorodnie będzie kształtowała się sytuacja w zakresie artykułów rolno-spożywczych. Istnieją duże szanse zwiększanie eksportu na rynek rosyjski owoców i warzyw, wyrobów czekoladowych, piekarniczych i cukierniczych, artykułów mleczarskich, przetworów zbożowych i tytoniu.
- Nadal znaczne możliwości kreowania dodatkowego eksportu posiada mięso, uwzględniając doświadczenie polskich przedsiębiorstw na rynku rosyjskim oraz konkurencyjność oferty (...). Z kolei zdecydowanie skromniejsze perspektywy dotyczą polskiego eksportu wyrobów i przetworów mięsnych (m.in. z uwagi na aktywne działania przedsiębiorstw rosyjskich i zagranicznych na rynku Federacji Rosyjskiej) i cukru (wysokie cło) - napisano w informacji KIG.