Bank Gospodarki Żywnościowej podaje, że ostatnie miesiące 2013 r. przyniosły przyspieszenie tempa wzrostu cen skupu mleka w Polsce. Według najnowszych danych GUS w listopadzie br. mleczarnie za surowiec płaciły przeciętnie 150,03 zł/hl, tj. więcej o prawie 5% wobec października br. i o 23% wobec analogicznego miesiąca ubiegłego roku.
Co więcej, cena przekroczyła o prawie 36% średnią cenę notowaną w listopadzie w ciągu ostatnich pięciu lat. Jest to zatem nowy rekord osiągnięty w Polsce.
Ciekawie wyglądają zmiany na poziomie regionalnym. W ubiegłym miesiącu najmniejsze podwyżki (o niespełna 2% w relacji miesięcznej do 149,86 zł/hl) odnotowano w województwie charakteryzującym się dotychczas najwyższymi cenami - podlaskim. Tym samym rejon ten z pierwszego miejsca spadł na miejsce 9, a uzyskana przez rolników cena jest nawet niższa od średniej krajowej.
Najwięcej za mleko płacono natomiast w województwie lubuskim - 158,28 zł/hl, + 6% w relacji miesięcznej. Z kolei największe wzrosty odnotowano w mazowieckim - o prawie 9% do 154,42 zł/hl - oraz zachodniopomorskim - o 7% do 157,68 zł/hl. W porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem najbardziej sytuacja zmieniła się w województwie świętokrzyskim, gdzie ceny podniesiono średnio o 32% do 150,19 zł/hl.
Oczekujemy, że w grudniu ceny mleka tradycyjnie już wzrosną, natomiast w 2014 r. ta dynamika prawdopodobnie ulegnie wyhamowaniu. W dalszych miesiącach możliwe są spadki cen. Niemniej oceniamy, że przez cały rok pozostaną one na rekordowo wysokim poziomie. Zważywszy na fakt, że koszty produkcji będą się stabilizowały (a w przypadku pasz możliwe są nawet nieznaczne obniżki), opłacalność produkcji mleka będzie nadal bardzo wysoka.