Trzydzieści sześć metrów i dziesięć centymetrów długości ma prawdopodobnie najdłuższa w Polsce, papierowa wycinanka. Wykonali ją w sobotę w Łowiczu, pod okiem twórczyń ludowych, uczniowie miejscowych szkół.
Rekordowa łowicka wycinanka przedstawia sceny z życia mieszkańców regionu. Zobaczyć można na niej między innymi ludowe wesele, obchody nocy świętojańskiej, motywy religijne oraz obrazki ukazujące codzienne życie na wsi.
Projekt przygotowały twórczynie ludowe. Całość, wycinając wzory z kolorowego papieru i naklejając je na kartony, wykonały dzieci z kilkunastu łowickich szkół podstawowych i gimnazjów. Wycinankę, której układanie było jedną z atrakcji sobotniego Jarmarku Łowickiego, ustawiono na specjalnym stelażu w centrum miasta.
Ludową kulturę łowicką, zwaną powszechnie księżacką, tworzyli przez wiele lat chłopi – mieszkańcy dawnego Księstwa Łowickiego. Obecny powiat łowicki obejmuje swymi granicami znaczną cześć tego obszaru. Kolorowe papierowe wycinanki pojawiły się w łowickich chałupach w drugiej połowie XIX wieku. Początkowo pojedyncze elementy wycięte z kolorowego, glansowanego papieru naklejano bezpośrednio na ściany, ramy obrazów, kafle piecowe, później – na kawałki białego papieru.
Wykształciły się trzy rodzaje łowickich wycinanek: prostokątne kodry, okrągłe gwiazdy oraz tasiemki składające się z dwóch pionowych pasków o jednakowej dekoracji.