Komisja Europejska zdecydowała , że polscy hodowcy trzody chlewnej mogą uzyskać rekompensatę w wysokości ponad 35 euro za 100 kilogramów za zwierzęta ubite w ramach prewencji przed rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń. W sumie polscy hodowcy mogą otrzymać ponad 7 mln euro pomocy, z czego połowa pochodziłaby ze środków unijnych.
Zgodnie z ustalonymi zasadami, producenci ze stref objętych ograniczeniami otrzymają płatności w wysokości 35,7 euro za 100 kg za świnie ubite w ramach profilaktyki od 26 lutego br. Kwota ta odzwierciedla spadek ceny w ostatnich tygodniach w odniesieniu do cen w pozostałych rejonach Polski. Pomoc będzie jednak ograniczona – wprowadzono 100-kilogramowy pułap rekompensaty za jedno ubite zwierzę, zaś pomoc całkowita nie może przekroczyć 20 tys. ton ogółem, co daje maksymalny poziom wsparcia w wysokości 7,1 miliona euro (z budżetu unijnego wypłacona zostanie połowa tej kwoty) – informuje Komisja Europejska
Plan wsparcia będzie dotyczył zwierząt ubitych począwszy od 26 lutego, tak, aby pokryć straty poniesione przez producentów od chwili wprowadzenia ograniczeń. Zasady te odzwierciedlają także zmiany w strefach objętych ograniczeniami, zatwierdzonych przez Stały Komitet ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt 18 marca br. Oznacza to, że od dnia tej zmiany, program obejmuje świnie ze stref „objętych ograniczeniami”, a nie ze „stref buforowych”. Zasady tego programu nadzwyczajnych środków wsparcia będą opublikowane przez Komisje Europejską w najbliższych dniach i będą obowiązywać do 25 maja br. Komisja będzie w dalszym ciągu monitorować sytuacje na rynku.
Zatwierdzony program mógł być uruchomiony w ramach nowych zasad Wspólnej Organizacji Rynku (Reg 1308/13) w zakresie nadzwyczajnych środków wsparcia, uzgodnionych w reformie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). 3,6 miliona euro pomocy będzie pochodzić z obecnej rezerwy budżetowej a nie z rezerwy kryzysowej, utworzonej w ramach reformy WPR.