Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rękodzieło i rzemiosło artystyczne szansą rozwoju turystycznego i ochrony lokalnego dziedzictwa

27 sierpnia 2013
We czwartek 22. Sierpnia w siedzibie Stowarzyszenie Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Chełmońskiego”  rozpoczął się  pierwszy etap realizacji projektu współpracy pt. ”Rękodzieło i rzemiosło artystyczne szansą rozwoju turystycznego i ochrony lokalnego dziedzictwa”. Została popisana umowa partnerska na realizację tego przedsięwzięcia z Stowarzyszeniem Lokalną Grupą Działania Zielone Sąsiedztwo oraz Stowarzyszeniem Między Wisłą a Kampinosem które zostało wybrane do realizacji lokalnej strategii rozwoju na terenie gmin płożonych na północ i północny zachód od Warszawy.

- Naszym wspólnym celem jest wspieranie twórców i rzemieślników, którzy wciąż zajmują się tradycyjnymi dziedzinami sztuki takimi jak haft, ceramika czy rzeźba w drewnie, jak też amatorów rękodzieła, którzy poważnie Myśla o tym, by związać z nim swoją przyszłość lub też po prostu poszerzyć umiejętności o nową, niezwykłą specjalność. Okazuje się, że na naszym terenie jest niemało takich osób ponieważ już na początku  2013 na ogłoszenia o naborze chętnych i na spotkanie w związku z tym zorganizowane przyjechało około 30 osób, z których większość została wstępnie zakwalifikowana do projektu – mówi Witold Czuksanow, prezes LGD Ziemia Chełmońskiego


  Po podpisaniu umowy z urzędem Marszałkowskim na realizację projektu współpracy rozpoczną oni szkolenia na specjalistycznych kursach obejmujących różne dziedziny rękodzieła. Oprócz wcześniej wymienionych będzie to także wytwarzanie ozdób ze słomy, koronkarstwo, florystyka, zdobienie techniką batiku, wikliniarstwo.

-  Przewidujemy również szkolenie w zakresie ekonomii społecznej które, mamy nadzieję, da impuls do pierwszych zorganizowanych działań przyszłych i już działających twórców. W ramach projektu przewiduje się  również organizację lokalnej imprezy promującej rękodzieło, wyjazd studyjny w Bieszczady w celu zapoznania się z tajnikami działalności warsztatów artystycznych i organizację seminarium podsumowującego rezultaty projektu. Miła informacja jest taka, że projekty współpracy realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich są refundowane w całości, zatem udział we wszystkich tych przedsięwzięciach dla uczestników  projektu będzie bezpłatny – dodaje Czuksanow.

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia Chełmońskiego jest partnerstwem trójsektorowym, platformą współpracy i działań podejmowanych przez mieszkańców, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i samorządów na terenie gmin: Baranów, Grodzisk Mazowiecki /bez terenu miasta/ Jaktorów, Mszczonów, Nadarzyn, Nowa Sucha, Nadarzyn, Radziejowice, Rybno, Sochaczew /gmina/, Teresin, Żabia Wola wybrana przez samorząd województwa do realizacji i wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju na tym terenie.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę