W recyklingu chemicznym odpady przetwarzane są do materiałów o innych właściwościach fizyko-chemicznych. W ten sposób wytwarza się materiały termoizolacyjne ze stłuczki szklanej, oleje opałowe z tworzyw sztucznych, materiały termoizolacyjne z makulatury, gaz energetyczny ze zużytych opon itd.
W procesach recyklingu energetycznego odzyskuje się w części energię zużytą na wytworzenie wyrobów, towarów i opakowań usuniętych po zużyciu na wysypisko. Obejmuje on nie tylko spalanie odpadów, lecz także wytwarzanie z odpadów paliw stałych, ciekłych i gazowych oraz przetwarzanie ich na materiały termoizolacyjne.
Przykładem może być makulatura, która w różny sposób uczestniczy w obiegu materiałowo-energetycznym. Recykling surowcowy jest procesem przetwarzania odpadów do postaci surowców. Proces ten obejmuje wysokotemperaturowy rozkład organicznych materiałów odpadowych na proste związki chemiczne, np. proces rozkładu tworzyw sztucznych do postaci gazu złożonego z tlenku węgla CO i wodoru H2, który jest z kolei surowcem do produkcji tworzyw sztucznych.
Istnieje również recykling organiczny, rozkład biologiczny przy wykorzystaniu mikroorganizmów, w wyniku którego w kontrolowanych warunkach powstaje materia organiczna lub metan.