Siedemdziesięciu pięciu posłów podpisało się pod apelem przygotowanym przez Tadeusza Woźniaka i Łukasza Zbonikowskiego (posłów z Prawa i Sprawiedliwości) w sprawie odroczenia o rok wygaszenia Cukrowni Ostrowy. Pismo w środę zostało wysłane do premiera Kazimierza Marcinkiewicza, a inicjatorzy poinformowali także wicepremiera Andrzeja Leppera, Wojciecha Jasińskiego - ministra skarbu państwa i Krzysztofa Kowę - prezesa Krajowej Spółki Cukrowej.
Oto pełen tekst apelu:/p>
>Wielce Szanowny Panie Premierze,
my, niżej podpisani posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwracamy się do Pana Premiera z gorącą prośbą o osobiste zainteresowanie się problemem restrukturyzacji Krajowej Spółki Cukrowej S.A. poprzez wygaszenie produkcji cukru, ze szczególnym uwzględnieniem Cukrowni Ostrowy w powiecie kutnowskim w województwie łódzkim.
Stanowczo domagamy się ponownego przeanalizowania Programu Restrukturyzacyjnego Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w celu wyeliminowania błędów, których skutki będą brzemienne i nieodwracalne.
Zdecydowanie wnosimy o rozważenie możliwości utrzymania produkcji w Cukrowni Ostrowy lub odroczenia terminu jej wygaszenia minimum o rok. W naszym przekonaniu przesłanki, na których oparł się Zarząd Spółki, przeznaczając Cukrownię Ostrowy do wygaszenia nie są w pełni rzetelne, podobnie jak przesłanki, na podstawie których, przewidziano do utrzymania cukrownie położone na terenach miast.
Cukrownia Ostrowy jest dobrym zakładem, o prawie 160-letniej tradycji, posiadającym optymalne położenie i dysponującym wykwalifikowaną kadrą. Decyzja o wygaszeniu produkcji cukru w tym zakładzie w roku 2006 nie jest w naszym przekonaniu decyzją niezbędną, a składane do tej pory propozycje produkcji alternatywnych nieuchronnie doprowadzą do degradacji majątku, generowania nieuzasadnionych kosztów i utraty zatrudnienia przez znaczną grupę osób.
Na podkreslenie zasługuje groźba niebezpieczeństwa, że wygaszenie Cukrowni Ostrowy w 2006r. doprowadzi do niepotrzebnych niepokojów społecznych, których skutki są trudne do przewidzenia, a konsekwencjami błędnej decyzji zostanie obarczony Zarząd Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Progniemy zaznaczyć, że Komitet Protestacyjny, jaki zawiązał się w Cukrowni, zamierza przeprowadzić blokadę skrzyżowania dróg krajowych nr 1 i 2 w miejscowości Krośniewice, położonej około 6 kilometrów od zakładu.
Odroczenie terminu wygaszenia Cukrowni Ostrowy pozwoli na dokładne przujrzenie się rozwojowi sytuacji na rynku cukru i da czas na uchwalenie i wdrożenie odpowiedniej ustawy o biopaliwach i innych paliwach odnawialnych, któych trzy projekty poselskie już wpłynęły do Sejmu, a w najbliższym czasie zostanie zgłoszony też projekt rządowy. Da to szansę ewentualnego uruchomienia produkcji biokomponentów do paliw płynnych lub innych produkcji alternatywnych, adekwatnych do miejsca, posiadanego majątku trwałego i osób dotychczas zatrudnionych. Wszystko to pozwoli na podjęcie decyzji optymalnej, nie obarczonej błędami i korzystnej tak z punktu widzenia Spółki i gospodarki narodowej, jak też z punktu widzenia czysto ludzkiego, tj. poszczególnych plantatorów buraka cukrowego i pracowników Cukrowni Ostrowy.
Ze swej strony deklarujemy wszelką możliwą pomoc osobistą lub poprzez naszych przedstawicieli.
Wyrażamy nadzieję, że dzięki Pana interwencji Zarząd Polskiej Spółki Cukrowej S.A. podejmie przemyślaną i wyważoną decyzję, która pozwoli znaleźć optymalne rozwiązania z pożytkiem dla wszystkich stron dotkniętych konsekwencjami jej wdrożenia.