W Palmiarni Poznańskiej od 25 listopada do 15 grudnia 2008r.: czynna będzie wystawa poplenerowa II Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego „Puszcza Zielonka” (Temat pleneru – WODAW trakcie wystawy w dniu 6 grudnia (sobota) o godz. 12.00 przewidziany jest wernisaż połączony ze spotkaniem autorskim.
Impreza realizowana jest w ramach Roku Klimatu i Środowiska oraz towarzyszy Międzynarodowej Konferencji Klimatycznej w Poznaniu.
Organizatorzy: Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej (www.kpzg.murowana-goslina.pl) i Poznańska Palmiarnia (www.palmiarnia.poznan.pl). Inicjator i komisarz pleneru Grażyna Szymała-Wołyńska.
Autorami prac są: Natalia Leykina z Ukrainy, Ashraf Gafer El Sadek Mohammed Mahdy z Egiptu, Andy Rußelmann z Niemiec, Jolanta Banowska, Piotr Butkiewicz, Władysław Garnik, Marian Molenda, Leon Podsiadły, Jan Serafin, Marek Szewczyk, Stefan Wyszkowski, Grażyna Szymała-Wołyńska.
Rzeźby powstały podczas pleneru zorganizowanego przez Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej, jaki odbył się w dniach od 28 sierpnia do 14 września 2008 roku na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego „Hotelik Rozmaitości” w Pławnie (gmina Murowana Goślina). Tam też miała miejsce pierwsza wystawa. Kolejno rzeźby były prezentowane na poznańskiej Malcie.
Temat pleneru to Woda. Artyści tworzyli w naturalnej scenerii Puszczy Zielonki, w drewnie pochodzącym z okolicznych lasów. Organizatorzy pragnęli zwrócić w ten sposób uwagę na fakt, że dbałość o naturę powinna być wyzwaniem dla wszystkich mieszkańców począwszy od najmłodszych lat ich życia. A przekazywanie tego za pomocą sztuki to niekonwencjonalny sposób na dotarcie z przesłaniem do szerokiego grona odbiorców, wśród którego znalazła się również młodzież uczestnicząca w warsztatach przeprowadzonych przez artystów. W ich trakcie wysłuchała wykładu "Aspekty wody w środowisku” dr Jana Śmiełowskiego, prezesa Fundacji Biblioteki Ekologicznej w Poznaniu.
Plener jest przedsięwzięciem cyklicznym i będzie odbywał się co roku pod koniec lata. W przyszłości istnieje szansa na stworzenie specjalnego, poświęconego plenerowi szlaku w Puszczy Zielonce. Na pamiątkę każdej jego edycji sadzone jest jedno drzewo.
Woda – siła, żywioł; woda – orzeźwienie, odprężenie; woda – tajemnica, upływ czasu czy wreszcie – życie. Tak różnorodny obraz wody jest dowodem na niewyczerpalność tematu w przeciwieństwie do grożącej nam wyczerpalności tego zasobu. A może Państwo ujrzą to zagadnienie inaczej? Serdecznie zapraszamy na najbliższą wystawę.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Urzędu Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie, a także przy pomocy sponsorów, Fundacji Malta Poznań EU, Poznańskiej Palmiarni i Ośrodka Kultury w Murowanej Goślinie.
Osoby zainteresowane nabyciem rzeźb uprzejmie prosimy o kontakt: 501-669-352, www.kpzg.murowana-goslina.pl.
8134709
1