Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Puszcza Zielona w Palmiarni Poznańskiej

22 października 2008
W Palmiarni Poznańskiej  od  25 listopada do 15 grudnia 2008r.: czynna będzie wystawa poplenerowa II Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego „Puszcza Zielonka” (Temat pleneru – WODA
W trakcie wystawy w dniu 6 grudnia (sobota) o godz. 12.00 przewidziany jest wernisaż połączony ze spotkaniem autorskim.  

Impreza realizowana jest w ramach Roku Klimatu i Środowiska oraz towarzyszy Międzynarodowej Konferencji Klimatycznej w Poznaniu.

Organizatorzy: Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej (www.kpzg.murowana-goslina.pl) i Poznańska Palmiarnia (www.palmiarnia.poznan.pl). Inicjator i komisarz pleneru Grażyna Szymała-Wołyńska.

     


Autorami prac są:  Natalia Leykina z Ukrainy,  Ashraf Gafer El Sadek Mohammed Mahdy z Egiptu, Andy Rußelmann z Niemiec,  Jolanta Banowska, Piotr Butkiewicz, Władysław Garnik, Marian Molenda, Leon Podsiadły, Jan Serafin, Marek Szewczyk, Stefan Wyszkowski, Grażyna Szymała-Wołyńska.

Rzeźby powstały podczas pleneru zorganizowanego przez Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej, jaki odbył się w dniach od 28 sierpnia do 14 września 2008 roku na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego „Hotelik Rozmaitości” w Pławnie (gmina Murowana Goślina). Tam też miała miejsce pierwsza wystawa. Kolejno rzeźby były prezentowane na poznańskiej Malcie.

Temat pleneru to Woda. Artyści tworzyli w naturalnej scenerii Puszczy Zielonki, w drewnie pochodzącym z okolicznych lasów. Organizatorzy pragnęli zwrócić  w  ten sposób uwagę na fakt, że dbałość o naturę powinna być wyzwaniem dla wszystkich mieszkańców począwszy od najmłodszych lat ich życia. A przekazywanie tego za pomocą sztuki to niekonwencjonalny sposób na dotarcie z przesłaniem do szerokiego grona odbiorców, wśród którego znalazła się również młodzież uczestnicząca w warsztatach przeprowadzonych przez artystów. W ich trakcie wysłuchała wykładu "Aspekty wody w środowisku” dr Jana Śmiełowskiego, prezesa Fundacji Biblioteki Ekologicznej w Poznaniu.

Plener jest przedsięwzięciem cyklicznym i będzie odbywał się co roku pod koniec lata. W przyszłości istnieje szansa na stworzenie specjalnego, poświęconego plenerowi szlaku w Puszczy Zielonce. Na pamiątkę każdej jego edycji sadzone jest jedno drzewo.

Woda – siła, żywioł; woda – orzeźwienie, odprężenie; woda – tajemnica, upływ czasu czy wreszcie – życie. Tak różnorodny obraz wody jest dowodem na niewyczerpalność tematu w przeciwieństwie do grożącej nam wyczerpalności tego zasobu. A może Państwo ujrzą to zagadnienie inaczej? Serdecznie zapraszamy na najbliższą wystawę.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego  Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Urzędu Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie, a także przy pomocy sponsorów, Fundacji Malta Poznań EU, Poznańskiej Palmiarni i Ośrodka Kultury w Murowanej Goślinie.

Osoby zainteresowane nabyciem rzeźb uprzejmie prosimy o kontakt: 501-669-352, www.kpzg.murowana-goslina.pl.

POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę