Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ptasia grypa w Azji i Europie

19 lutego 2006

Groźny wirus ptasiej grypy H5N1, niebezpieczny również dla ludzi, został już wykryty w sześciu krajach Unii Europejskiej. W ciągu weekendu jego obecność potwierdzono u padłych ptaków, znalezionych w Austrii, Niemczech, Francji i we Włoszech.

We wszystkich tych krajach, a także w Grecji i Słowenii wirusa H5N1 wykryto wyłącznie u dzikich ptaków, głównie łabędzi. Jednak profilaktycznie zarządzono niewypuszczanie drobiu z kurników.

Austriacka minister zdrowia Maria Rauch-Kallat zaprosiła na piątek do Wiednia szefów resortu zdrowia z krajów UE oraz z Turcji, Bułgarii, Chorwacji i Rumunii na "wymianę informacji" o ptasiej grypie.

Według austriackiej agencji APA, Rauch-Kallat, której kraj sprawuje półroczne przewodnictwo w UE, zamierza również zaprosić na to spotkanie ekspertów, m.in. ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i ONZ.

Konferencja została zwołana po odkryciu w sobotę w Austrii kolejnych ptaków zarażonych wirusem H5N1. W sobotę wirusa tego wykryto u łabędzia znalezionego w Wiedniu na odnodze Dunaju w dzielnicy Floridsdorf oraz u kaczki, znalezionej w Klosterneuburgu, wiosce w Dolnej Austrii. Wcześniej padłe łabędzie zarażone wirusem H5N1 znaleziono w kraju związkowym Styria.

W Niemczech, gdzie spośród krajów UE stwierdzono najwięcej przypadków padnięcia ptaków z powodu ptasiej grypy, poinformowano w niedzielę, że władze Meklemburgii - Pomorza Przedniego postanowiły profilaktycznie wybić całe pogłowie drobiu na wyspie Rugii, aby zapobiec rozszerzeniu się choroby. Istnieją obawy, że kaczki i gęsi na Rugii miały kontakt z łabędziami zarażonymi wirusem H5N1.

Pierwsze martwe ptaki znaleziono w ubiegłym tygodniu w północnej części wyspy. Kolejne przypadki odnotowano także w innych częściach Rugii. Groźnego wirusa wykryto tam dotychczas u 41 padłych ptaków.

Meklemburski minister rolnictwa Till Backhaus zwrócił się do Bundeswehry o pomoc w odizolowaniu miejsc, w których znaleziono zarażone ptaki.

Drugim krajem UE pod względem liczby ptaków zakażonych H5N1 są Włochy, gdzie w niedzielę potwierdzono kolejny przypadek dzikiej kaczki zarażonej groźnym wirusem. Została ona znaleziona przed kilkoma dniami koło Perugii w Umbrii.

We Francji, która jest największym producentem i eksporterem drobiu w UE, pierwszy przypadek H5N1 został potwierdzony w sobotę wieczorem. Groźnego wirusa wykryto u dzikiej kaczki, znalezionej 13 lutego w Ain w okolicy Lyonu (środkowy-wschód Francji).

Dotychczas obecność wirusa H5N1 w krajach Unii stwierdzono wyłącznie u dzikich ptaków, jednak lęk przed chorobą spowodował już znaczny spadek popytu na drób i poważne straty hodowców. We Włoszech konsumpcja drobiu spadła o 70 proc., w Grecji sprzedaż kurczaków zmniejszyła się o 40-50 proc., we Francji o 15 proc.

W poniedziałek ma się odbyć w Brukseli spotkanie ministrów rolnictwa z krajów UE, na którym rozważane będą środki pomocy dla unijnych hodowców drobiu.

W niedzielę potwierdzono dwa nowe ogniska ptasiej grypy w Rumunii, w miejscowościach na wybrzeżu Morza Czarnego. W sumie w tym kraju stwierdzono dotychczas 33 ogniska choroby.

W Azji, skąd w 2003 r. wyszła ptasia grypa, mnożą się przypadki zabójczej działalności wirusa. W niedzielę w zachodnich stanach Indii rozpoczęto w akcję masowego uboju drobiu, po oficjalnym ogłoszeniu pierwszych przypadków ptasiej grypy.

W niedzielę podano w Delhi, że co najmniej 1400 kurcząt padło w ostatnich dniach na fermie drobiowej w najludniejszym indyjskim stanie Uttar Pradeś. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną.

Irańska służba weterynaryjna poinformowała w sobotę, że wirus ptasiej grypy H5N1 został wykryty u grupy 135 dzikich łabędzi, które padły w prowincji Gilan na północnym zachodzie Iranu. Są to pierwsze przypadki ptasiej grypy zanotowane w Iranie.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę