Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pszczelarze zadowoleni z wiosennych zbiorów miodu na Podkarpaciu

5 stycznia 2016
Na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, są dobre zbiory miodów wiosennych - poinformował we wtorek prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Roman Bartoń.
"Pszczoły zebrały już nektar z wiosennych pożytków, m.in. z czereśni, wiśni, klonu i wierzby. Aktualnie kwitną: akacja, kruszyna, malina, a niebawem lipy" - powiedział Bartoń.

Jego zdaniem, dobre zbiory wynikają ze sprzyjających warunków pogodowych oraz dobrej kondycji pszczół po tegorocznej zimie. Bartoń ma nadzieję, że podobnie będzie w lecie, podczas zbioru miodu ze spadzi jodłowej.

Pszczelarze z Podkarpacia, gdzie większość pasiek zlokalizowano w lasach lub ich pobliżu, wytwarzają przede wszystkim tzw. miód spadziowy. Stąd pochodzi ok. 40 proc. tego rodzaju miodu w Polsce. Jest dwa - trzy razy droższy od innych miodów. Należy do produktów eksportowych.

Pszczoły wytwarzają go ze spadzi drzew iglastych. Spadź, zwana też rosą miodową, w postaci kropel występuje latem na igłach i gałęziach świerka, modrzewia i jodły. Składa się głównie z soków roślinnych. Miody spadziowe mają m.in. walory lecznicze.

Na Podkarpaciu prawie 4 tys. pszczelarzy prowadzi 110 tys. rodzin pszczelich. W południowo - wschodniej Polsce na jeden kilometr kwadratowy przypada 6 rodzin pszczelich; przeciętna krajowa wynosi 3,5 rodziny na jeden km kw.

W ub. roku z rodziny pszczelej pszczelarze na Podkarpaciu otrzymywali ok. 15,8 kg miodu, a w 2010 roku, kiedy region dotknęła powódź, zebrano tylko 7-8 kg



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę