biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Pszczelarskie wsparcie

29 stycznia 2008
Departament Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii MR i RW  informuje ,że zgodnie z podpisanym Traktatem Akcesyjnym, Polska realizuje cele Wspólnej Polityki Rolnej stosując środki zgodne z prawodawstwem Unii Europejskiej. W ramach interwencji, Rozporządzeniem Rady (WE) Nr 797/2004 z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie środków mających na celu poprawę warunków produkcji i wprowadzania do obrotu produktów pszczelarskich, określono środki wsparcia obowiązujące we wszystkich Krajach Członkowskich.
 Zgodnie z ww. rozporządzeniem oraz rozporządzeniem Komisji (WE) Nr 917/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 797/2004 dotyczącego działań w dziedzinie pszczelarstwa, są opracowywane krajowe programy wsparcia pszczelarstwa w ramach których są realizowane projekty w następujących obszarach: pomoc techniczna dla pszczelarzy i organizacji, kontrola warrozy, racjonalizacja przemieszczania rodzin pszczelich na pożytki, działania wspierające laboratoria przeprowadzające analizy właściwości fizyko-chemicznych miodu, działania wspierające odbudowę pogłowia rodzin pszczelich oraz współpraca z wyspecjalizowanymi jednostkami w ramach wdrażania programów badawczych w sektorze pszczelarskim i produktów pszczelich.
Polska przygotowała Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce w latach 2007/08-2009/10, który jest wdrażany przez Agencję Rynku Rolnego.
W ramach powyższych aktów prawnych obowiązujących we wszystkich Krajach Członkowskich UE, nie może być stosowana dotacja do ula i nie jest możliwe stosowanie takiej pomocy.
Ponadto, zgodnie z otrzymaną informacją, z placówek dyplomatycznych Rzeczypospolitej Polskiej w krajach UE, w sprawie stosowanego wsparcia pszczelarstwa, w żadnym Kraju Członkowskim nie jest stosowana pomoc polegająca na dotacji do ula.
- Dodatkowo, zgodnie z „Wytycznymi Wspólnoty w sprawie pomocy państwa w sektorze rolnym i leśnym na lata 2007–2013” jednostronną pomoc (…), a szczególnie pomoc przyznaną na podstawie ceny, ilości, jednostki produkcyjnej lub jednostki środków produkcji, uznaje się za pomoc z tytułu prowadzenia działalności, niezgodną ze wspólnym rynkiem.
Jednocześnie informuję, że w celu dokonania rejestracji pasieki
nie jest wymagane posiadanie 1 ha przeliczeniowego. Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. Nr 69 poz. 625 z późn. zm.) powiatowy lekarz weterynarii prowadzi rejestr podmiotów prowadzących działalność nadzorowaną, polegającą między innymi
na utrzymywaniu zwierząt gospodarskich, w celu umieszczenia na rynku tych zwierząt lub produktów pochodzących z tych zwierząt lub od tych zwierząt, na obszarze jego właściwości.Zgodnie z art. 5 tej ustawy aby dokonać rejestracji wyżej wymienionej działalności nadzorowanej należy złożyć u powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu
na przewidywane miejsce jej prowadzenia wniosek zawierający:
1. imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres podmiotu;
2. określenie rodzaju i zakresu działalności nadzorowanej, którą wnioskodawca zamierza prowadzić;
3. określenie lokalizacji obiektów budowlanych i miejsc, w których ma być prowadzona działalność nadzorowana, oraz planowanego czasu jej prowadzenia – mówi Wojciech Wojtyra , Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii MR i RW.


POWIĄZANE

W obliczu dynamicznych zmian na rynku surowców roślinnych, sektor paszowy w Euro...

W sezonie 2024/25 Unia Europejska wyłania się jako kluczowy światowy importer śr...

Lato w polu nie zna odpoczynku. To czas intensywnej pracy, gdy każda godzina ma ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę