Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

PSPO o biopaliwach

30 lipca 2010
Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju aktywnie uczestniczy w pracach nad tworzeniem aktów prawnych dotyczących rynku biopaliw przygotowywanych przez Ministerstwo Gospodarki.
PSPO wszelkie zmiany w legislacji traktuje jako bardzo ważne i oczekuje, iż przyczynią się one do zapewnienia trwałych i stabilnych warunków funkcjonowania całego rynku biopaliw w Polsce – mówi Roman Rybacki, prezes zarządu PSPO.
Na początku lipca PSPO wspólnie z Krajowym Zrzeszeniem Producentów Rzepaku zaprotestowało przeciwko proponowanej zmianie art. 11 ust. 2 ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, polegającej na wydłużeniu do 3 lat okresu, na który zawierane są umowy kontraktacji surowców rolniczych. Obecnie umowy takie zawierane są na okres jednego roku. Nie wiadomo w jaki sposób proponowane rozwiązanie miałoby przyczynić się do zapewnienia stabilności łańcucha produkcyjnego biopaliw, gdyż konieczność zawarcia takiej wieloletniej umowy ograniczałaby rolnikom swobodę decydowania o kierunkach sprzedaży rzepaku i wiązałaby ich tylko z jednym odbiorcą. Nie jest także jasne jak, zdaniem projektodawcy, strony miałyby ustalać cenę za produkt w tak długim okresie czasu.
Zdaniem PSPO gwarantem stabilności produkcji rzepaku do biokomponentów w Polsce będzie tylko wprowadzenie do ustawy biopaliwowej takich zapisów, które spowodują zwiększenie wykorzystania krajowego potencjału produkcyjnego i przetwórczego rzepaku.
PSPO przekazało do ministerstwa również szereg uwag dotyczących treści Projektu założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o  biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Zmiany proponowane przez PSPO dotyczyły m.in. możliwości dwuletniego rozliczenia NCW jedynie w przypadku wykonania w danym roku obowiązującego NCW na poziomie 90 % czy wprowadzenia możliwości redukcji NCW na dany rok kalendarzowy w przypadku wykazania odpowiednio wysokiego udziału zakupów biokomponentów i biopaliw od wytwórców zarejestrowanych w Rejestrze Wytwórców ARR.
Ponadto, przedstawiciele PSPO zostali włączeni w proces konsultacji społecznych projektu założeń do nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Najbliższa konferencja uzgodnieniowa organizowana przez Ministerstwo Gospodarki będzie miała miejsce w sierpniu br.
Celem działań PSPO jest wprowadzenie bardziej efektywnych mechanizmów promocji i rozwoju rynku biopaliw i biokomponentów w Polsce oraz przyjęcie takich rozwiązań prawnych, które nie będą dyskryminować wytwórców krajowych wobec firm zagranicznych, zazwyczaj niezainteresowanych inwestowaniem w infrastrukturę wytwórczą a jedynie sprzedażą na polskim rynku biokomponentów – mówi Roman Rybacki, prezes zarządu PSPO.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę