Ptak_Waw_CTR_2024

PSL zwraca się do prezydenta, by odwołał referendum i wsparł ofiary suszy

14 sierpnia 2015
Szef PSL Janusz Piechociński zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o odwołanie wrześniowego referendum i przeznaczenie zaoszczędzonych środków na wsparcie rolników najbardziej dotkniętych przez suszę.

Piechociński podkreślił, że przewidywalny koszt referendum to ok. 100 mln zł.

 
O to samo apelowali w środę minister rolnictwa Marek Sawicki i szefowa sztabu wyborczego PSL Andżelika Możdżanowska. Pytana o to wówczas premier Ewa Kopacz odpowiedziała, że referendum nie zarządziła "szefowa jakiegoś sztabu", a Bronisław Komorowski, który nie jest już prezydentem. Liderka koalicyjnej PO podkreślała, że ludowcy wiedzą o wsparciu rządu dla tych, którzy stracili przez suszę.

 
Piechociński w przekazanym w czwartek PAP liście do prezydenta powtórzył apel, argumentując, że "ostatnie dni nie należą do łatwych dla rolników", bo fale upałów powodują wyniszczenie upraw, a "klęską suszy są już dotknięte prawie wszystkie województwa".

 
"W tej trudnej sytuacji musimy reagować, dlatego też zwracam się do pana z prośbą o cofnięcie decyzji o referendum, które ma odbyć się 6 września" - napisał wicepremier. Zaznaczył, że "przewidywany koszt referendum to ponad 100 mln zł" i dodał, że tę kwotę "można przeznaczyć na wsparcie dla najbardziej poszkodowanych rolników".

 
"Pragnę również nadmienić, iż skutki suszy odbiją się nie tylko na rolnikach, ale na nas wszystkich, w cenach żywności" - dodał Piechociński.

 
Według niego zaplanowane na wrzesień referendum "zapewne nie odniesie zaplanowanego skutku", bo jedno z pytań (dotyczące wprowadzonej ustawowo zasady "in dubio pro tributario" - PAP) "jest już nieaktualne". "Nie możemy sobie pozwolić na marnotrawstwo tak potrzebnych środków" - ocenił szef PSL.

 
(5 sierpnia Bronisław Komorowski, ostatniego dnia urzędowania jako prezydent, podpisał nowelizację Ordynacji podatkowej, która wprowadza do niej zasadę rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika - PAP)

 
Szef resortu rolnictwa informował na środowej konferencji prasowej, że komisje ds. szacowania szkód z powodu suszy pracują w 12 województwach, a wkrótce rozpoczną pracę w pozostałych czterech: małopolskim, śląskim, świętokrzyskim, zachodniopomorskim. Sawicki zaznaczył, że najwięcej poszkodowanych gospodarstw jest w województwach: kujawsko-pomorskim - 41 tys., mazowieckim - ponad 30 tys. i podlaskim - ponad 70 tys.

 
6 września zgodnie z inicjatywą poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego Polacy mają odpowiadać w referendum na trzy pytania: czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika".

POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę