Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

PSL zwraca się do prezydenta, by odwołał referendum i wsparł ofiary suszy

14 sierpnia 2015
Szef PSL Janusz Piechociński zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o odwołanie wrześniowego referendum i przeznaczenie zaoszczędzonych środków na wsparcie rolników najbardziej dotkniętych przez suszę.

Piechociński podkreślił, że przewidywalny koszt referendum to ok. 100 mln zł.

 
O to samo apelowali w środę minister rolnictwa Marek Sawicki i szefowa sztabu wyborczego PSL Andżelika Możdżanowska. Pytana o to wówczas premier Ewa Kopacz odpowiedziała, że referendum nie zarządziła "szefowa jakiegoś sztabu", a Bronisław Komorowski, który nie jest już prezydentem. Liderka koalicyjnej PO podkreślała, że ludowcy wiedzą o wsparciu rządu dla tych, którzy stracili przez suszę.

 
Piechociński w przekazanym w czwartek PAP liście do prezydenta powtórzył apel, argumentując, że "ostatnie dni nie należą do łatwych dla rolników", bo fale upałów powodują wyniszczenie upraw, a "klęską suszy są już dotknięte prawie wszystkie województwa".

 
"W tej trudnej sytuacji musimy reagować, dlatego też zwracam się do pana z prośbą o cofnięcie decyzji o referendum, które ma odbyć się 6 września" - napisał wicepremier. Zaznaczył, że "przewidywany koszt referendum to ponad 100 mln zł" i dodał, że tę kwotę "można przeznaczyć na wsparcie dla najbardziej poszkodowanych rolników".

 
"Pragnę również nadmienić, iż skutki suszy odbiją się nie tylko na rolnikach, ale na nas wszystkich, w cenach żywności" - dodał Piechociński.

 
Według niego zaplanowane na wrzesień referendum "zapewne nie odniesie zaplanowanego skutku", bo jedno z pytań (dotyczące wprowadzonej ustawowo zasady "in dubio pro tributario" - PAP) "jest już nieaktualne". "Nie możemy sobie pozwolić na marnotrawstwo tak potrzebnych środków" - ocenił szef PSL.

 
(5 sierpnia Bronisław Komorowski, ostatniego dnia urzędowania jako prezydent, podpisał nowelizację Ordynacji podatkowej, która wprowadza do niej zasadę rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika - PAP)

 
Szef resortu rolnictwa informował na środowej konferencji prasowej, że komisje ds. szacowania szkód z powodu suszy pracują w 12 województwach, a wkrótce rozpoczną pracę w pozostałych czterech: małopolskim, śląskim, świętokrzyskim, zachodniopomorskim. Sawicki zaznaczył, że najwięcej poszkodowanych gospodarstw jest w województwach: kujawsko-pomorskim - 41 tys., mazowieckim - ponad 30 tys. i podlaskim - ponad 70 tys.

 
6 września zgodnie z inicjatywą poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego Polacy mają odpowiadać w referendum na trzy pytania: czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika".

POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę