PSL: prawo do emerytury po 40 latach pracy dla ubezpieczonych w ZUS i KRUS
25 czerwca 2015
Możliwość przejścia na emeryturę po 40 latach pracy bez względu na wiek zarówno dla ubezpieczonych w ZUS jak i Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - zakłada projekt zmian w przepisach emerytalnych złożony w Sejmie przez PSL.
Takie rozwiązanie ma złagodzić wprowadzone zmiany w systemie emerytalnym - podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat i zrównanie go dla kobiet i mężczyzn. Podobną propozycję po pierwszej turze wyborów prezydenckich zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski, ale po przegranej w wyborach wycofał ją z konsultacji. Klub PSL zapowiedział wtedy "przejęcie" prezydenckiego projektu.
40-letni czas pracy ma obejmować okresy składkowe i ma być uprawnieniem tak długo pracującej osoby. W praktyce będzie dotyczył osób, które rozpoczęły pracę w wieku ok. 20 lat i da im możliwość decydowania, kiedy rozpoczną emeryturę - wynika z uzasadnienia projektu złożonego w poniedziałek w Sejmie przez PSL.
Projekt daje prawo do emerytury bez względu na wiek osobom, które co najmniej przez 40 lat pracowały i opłacały składki na ubezpieczenie społeczne. Do stażu zaliczane będą wyłącznie okresy składkowe - okres faktycznej pracy - bez zwolnień lekarskich, czy okresów bezrobocia.
W projektowanych zapisach szczegółowo określono sposób obliczania takich emerytur oraz okresów składkowych do niej uprawniających.
"To poszerzenie wyboru i możliwości korzystania ze świadczeń" - podkreślił minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej o złożeniu przez PSL projektu. Według ministra propozycja jest początkiem dyskusji, czy nie znieść kryterium wiekowego i ustanowić czterdziestoletni staż pracy jako uprawniający do emerytury, pozostawiając jednocześnie 67 lat jako wiek uzyskania prawa do emerytury minimalnej.
Według PSL-owskiego projektu nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych miałby wejść w życie 1 stycznia 2016 r.
Wyższy wiek emerytalny - 67 lat, zamiast wcześniejszych 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - zostanie osiągnięty dla mężczyzn w 2020 r. a dla kobiet w 2040 r. Rolnicy przed zmianami mogli przechodzić na emeryturę rolniczą po ukończeniu 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn. Warunkami były co najmniej 30-letni okres podlegania ubezpieczenia emerytalno-rentowego oraz zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej.