Prezentujemy stanowisko Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego w sprawie programowania podziału i wykorzystania środków perspektywy finansowej 2014 – 2020. Autorem stanowiska Rady Naczelnej PSL jest Czesław Siekierski, poseł do Parlamentu Europejskiego
Obecnie trwają równolegle prace w instytucjach unijnych nad propozycją perspektywy 2014- 2020 oraz prowadzone są prace nad programowaniem wykorzystania i podziałem środków na poszczególne programy w kraju.
I
Uwarunkowania krajowe
1. Na szczeblu krajowym przy podziale środków na poszczególne programy centralne, regionalne, rozwój obszarów wiejskich, dla Polski Wschodniej i inne cele należy brać pod uwagę wnioski i doświadczenia z kończącej się perspektywy 2007- 2013.
2. Należy dokonać także łącznych zestawień, jakie kwoty z pespektywy 2007- 2013 trafiły na poszczególne regiony, chodzi tu o zestawienie środków z różnych programów we wspomnianym ujęciu regionalnym.
3. Jasno trzeba także wskazać priorytety, jakie chcemy i możemy wspierać w latach 2014- 2020 oraz możliwe kryteria, jakie należy do tego celu zastosować.
II
Alokacja EFRR i EFS dla województw
1. Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2010-2020 przyjęta przez Rząd 13 lipca 2010 r. zakłada, że ok. 70% środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego w latach 2014-2020 powinno pozostawać w dyspozycji województw. Potrzebę takiego zwiększenia pokazały doświadczenia realizacji obecnej perspektywy finansowej 2007-2013, w której zbyt wiele środków pozostało w gestii władz centralnych. W kolejnym okresie programowania konieczny jest więc istotny wzrost alokacji funduszy unijnych dla regionów, aby te mogły realizować szerokie zadania wynikające z programów regionalnych.
2. Wstępna propozycja podziału środków z nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 pomiędzy województwa została przedstawiona przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego na spotkaniu Konwentu Marszałków Województw RP w Białowieży w dn. 18-20 lutego b.r., budzi duże emocje.
Należy podkreślić, że MRR nie przedłożyło wariantów podziału według różnych kryteriów, systemów - a jedynie tylko w tzw. metodologii berlińskiej. Kryteria tej metodologii znacząco zmieniają jednak przydziały z okresu 2007-2013. Jest potrzeba dalszych uzgodnień, by żadne województwo nie było pokrzywdzone.
W zaproponowanym podziale nie ujmuje się w całości funduszy przeznaczonych dla regionów. Dlatego celowe jest, aby część rezerw przekazać dla województw, które mają najmniej korzystną alokację w propozycji MRR.
Oddzielnego rozpatrzenia wymaga nowa sytuacja Mazowsza, w jakiej się znalazło.
III
Współfinansowanie WPR
1. Natomiast z pozostałej części rezerwy należy wygospodarować środki na zapowiedziane finansowanie w programach regionalnych rozwoju infrastruktury na obszarach wiejskich, internetu szerokopasmowego oraz niektórych form przedsiębiorczości. Chodzi tu o oto, aby w pewnym sensie zrównoważyć wielkość środków, która została obcięta Polsce w II filarze Wspólnej Polityki Rolnej na mocy decyzji szczytu Rady Europejskiej (zarówno listopadowego jak i lutowego). Łącznie jest to ok. 3.75 mld euro w cenach stałych z 2011 r.
2. Aby utrzymać poziom dopłat dla rolników w latach 2014- 2020 na poziomie z roku 2013 należy przesunąć z II filaru (25 %) środków do I.
3. Nie może to odbyć się kosztem poziomu modernizacji rolnictwa i wsi finansowanych ze środków na rozwój obszarów wiejskich. Dlatego ten program wymaga uzupełnienia z budżetu krajowego o kwoty, które zastąpią środki przesunięte do I filaru oraz o cięcia, jakich dokonano w budżecie II filaru.
IV
Wnioski końcowe
1. W/w sprawy wymagają dyskusji i ustaleń na szczeblu koalicyjnym a następnie decyzji rządowych i zapisu w dokumentach polsko- unijnych.
2. Te rozstrzygnięcia należy podjąć przed planowanymi spotkaniami w województwach. Tematy tych spotkań powinny dotyczyć dwóch zagadnień:
I. Polityka spójności, rozwój regionalny dla samorządów.
II. WPR, rozwój obszarów wiejskich dla rolników i środowisk wiejskich.
3. Zagadnienie programowania, podziału i wykorzystania środków finansowych z perspektywy 2014- 2020 będzie przedmiotem narady, organizowanej przez Klub Parlamentarny PSL i Instytut im. Macieja Rataja 15 marca w piątek w Sali Kolumnowej Sejmu.
Wszystkie w/w działania powinny służyć skutecznemu wykorzystaniu środków unijnych na rzecz zrównoważonego rozwoju regionów i Polski.
8844991
1