Zdaniem Rady Naczelnej PSL, w obecnych negocjacjach z Unią Europejską, rząd i negocjatorzy powinni zwrócić szczególną uwagę na pomoc finansową dla słabo rozwiniętych regionów, wspólną politykę rolną oraz kwestię VAT-u w budownictwie i na biopaliwa.
Władze PSL oczekują, że stanowisko i propozycje Stronnictwa w kwestii przyszłych mechanizmów pomocy finansowej dla najsłabszych regionów, problemów rolnictwa oraz w sprawie stawki podatku VAT w budownictwie i na biopaliwa, będą uwzględniane. Rada skrytykowała "przypadki braku skoordynowania wystąpień i działań przedstawicieli rządu w sprawach przygotowania i prowadzenia negocjacji akcesyjnych.
Stanowisko Rady głosi: – Na krytyczną ocenę zasługuje dotychczasowa kampania informacyjna w sprawie przygotowania społeczeństwa do świadomej akceptacji warunków członkostwa. Kampanię informacyjną powinny prowadzić osoby dobrze znające problematykę integracji europejskiej.
Ponadto Rada Naczelna odrzuciła w swym stanowisku "roszczenia wysuwane przez czołowych polityków Niemiec wobec polskiej własności, na polskich ziemiach zachodnich i północnych" i oczekuje od instytucji unijnych poparcia dla polskiego stanowiska w tej sprawie. Prezes Jarosław Kalinowski wyjaśnił dziennikarzom, że chodzi o wypowiedź jednego z kandydatów na kanclerza Niemiec.
Negocjacje - zdaniem PSL - powinny zapewnić "korelacją wzajemnych ustępstw i kompromisów możliwych do zaakceptowania przez większość obywateli Polski i krajów Unii". Tylko taki wynik negocjacji zagwarantuje zaakceptowanie integracji z UE w ogólnonarodowym referendum.