Jak podała FAMMU/FAPA, początek stycznia przyniósł w większości kontynuację spadkowych tendencji cen zbóż na giełdach, które zarysowały się w grudniu ubiegłego roku. W ubiegłym tygodniu notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie - marcowy - ma paryskiej giełdzie obniżyły się o 2,1 proc., dochodząc do 248,3 EUR/tonę.
Taniała także kukurydza - tygodniowy spadek wyniósł 0,7 proc., do 236 EUR/tonę.
Analitycy tłumaczą spadki notowań pszenicy na Matif przede wszystkim umocnieniem się euro w stosunku do dolara amerykańskiego, co wpływa na obniżenie konkurencyjności unijnej oferty w eksporcie. Generalnie jednak w bieżącym sezonie unijny eksport pszenicy miękkiej jest wysoki. Dotychczasowy wywóz tego gatunku przekroczył już 10 mln ton, tj. o 34 proc. powyżej poziomu sprzedaży w tym samym okresie sezon wcześniej.
Unia intensyfikuje też import kukurydzy. W rozpatrywanym okresie unijny przywóz tego gatunku osiągnął 5,6 mln ton wobec 2,7 mln ton w tym samym okresie poprzedniego sezonu handlowego.
W minionym tygodniu zniżkowały także notowania pszenicy na CBoT. Pszenica w kontrakcie marcowym potaniała o 1,5 proc., do 273,6 USD/tonę. Niewielkie wzrosty cen odnotowano natomiast w przypadku kukurydzy - w najbliższym kontrakcie - marcowy - wzrosły one o 1,4 proc., do 275,1 USD/tonę.
Spadki notowań pszenicy na CBoT mogły częściowo wynikać ze stosunkowo słabego zainteresowania amerykańską pszenicą w pierwszym tygodniu stycznia br. Podczas ostatniego przetargu egipski GASC zakupił jej tylko niewielką ilość. Niemniej jednak niewiele czynników przemawia za znaczniejszym pogłębianiem się tendencji zniżkowej cen zbóż w najbliższym czasie.
- Po pierwsze, perspektywy w eksporcie są dobre, po zmniejszeniu znaczenia dostawców z rejonu Morza Czarnego. Po drugie, w dalszym ciągu sytuacja pogodowa w USA, pomimo spodziewanej poprawy w niektórych rejonach (opady deszczu w stanach Arkansas, Luizjana, wschodnim Teksasie i Oklahomie), nie jest najlepsza. Pojawiają się bowiem pewne obawy o wystąpienie strat mrozowych w uprawach pszenicy ozimej. Po trzecie, z początkiem 2013 roku Stany nieznacznie zwiększają produkcję bioetanolu.
Według USDA, w tygodniu kończącym się 4 stycznia br. dzienna produkcja tego biopaliwa wynosiła 826 tys. baryłek dziennie, tj. o 2,4 proc. więcej w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Tygodniowa produkcja bioetanolu wyniosła (w I tygodniu stycznia) 5,78 mln baryłek, co przekładało się na zużycie kukurydzy w wysokości 86,7 mln buszli wobec 84,7 mln buszli tydzień wcześniej.
- W nieco dalszej perspektywie sytuacja na rynku zbóż powinna się jednak normalizować. Prognozy globalnych zbiorów zbóż w sezonie 2013/14 są co najmniej dobre, dzięki spodziewanemu wzrostowi areału, co przy założeniu normalnego przebiegu warunków pogodowych powinno znacznie poprawić światowy bilans zbożowy w nadchodzącym sezonie i wpłynąć na wyraźniejsze spadki cen - podkreślają analitycy.
9493011
1