Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Przyszłość WPR

28 listopada 2008
Ostatnie lata dla unijnego rolnictwa były czasem dość niespokojnym. Przede wszystkim z powodu różnicy interesów między starą „15” a krajami, które dołączyły do UE po 2004 roku.
Pierwsze bardzo chciały zakonserwowania swoich dawnych przywilejów. Drugie dążyły do przywrócenia WPR jej solidarnościowego charakteru, czyli jak najszybszego zrównania swoich praw z prawami „15”. Poza tym, WPR przestała odpowiadać na wezwania, które przed nią stają - tak na rynku unijnym jak i globalnym.

Dlatego przed rokiem, Komisja Europejska, postanowiła zrobić przegląd WPR. Zakończono go przed tygodniem. Główne punkty ogłoszonego kompromisu, które na pewno będą miały wpływ na sytuację naszego rolnictwa to:

1. do 2013 roku będzie obowiązywał uproszczony, czyli powierzchniowy system płatności, a więc nie zależny od wielkości produkcji.

2. tzw. modulacja, czyli obcinanie górnych płatności dla dużych gospodarstw będzie niższe niż przewidywano – max 10 %, ale polscy rolnicy nie będą podlegać tym rozporządzeniom

3. dopłaty specjalne do produkcji owoców miękkich (truskawki i maliny) zostaną utrzymane dłużej niż to wcześniej przewidywano.

4. zwiększono wsparcie dla młodych rolników.

5. WPR zachowa działania interwencyjne na rynku mleka – co oznacza, że mogą być wprowadzone dopłaty do przechowywania i eksportu produktów mleczarskich

6. potrzymano plany uwolnienia kwot mlecznych w 1015 roku, a w najbliższych latach stopniowe zwiększanie limitów.

7. zapowiedziano likwidację dopłat energetycznych - zaoszczędzone pieniądze (dla Polski 30 mln euro rocznie) zostaną przeznaczone na wyrównywanie dysproporcji między państwami starej i nowej UE; ministerstwo rolnictwa proponuje je przeznaczyć na restrukturyzację mleczarstwa i dofinansowanie systemu ubezpieczeń w rolnictwie.

8. w zamian za likwidację dopłat do tytoniu dla regionów, w których go się uprawia przewidziane będą specjalne fundusze, które ułatwią zmiany strukturalne w rolnictwie.

9. Rada Ministrów Rolnictwa UE zapowiada również, że nakłady na rolnictwo nie zmniejszą się. Ale pieniądze unijne mają być w przyszłości raczej rekompensatą za służebną rolę rolnictwa wobec środowiska a nie wsparciem działalności produkcyjnej. W tym właśnie kierunku ma iść WPR po 2013 roku. Wcześniejsze przygotowanie się do tych zmian pozwoli naszym rolnikom lepiej wykorzystać unijne środki.

W studio „Tygodniu” będziemy rozmawiać o tym, jak ostatnie decyzje Brukseli mogą wpłynąć na konkurencyjność naszego rolnictwa. I czy nasze wewnętrzne przepisy nie utrudnią rolnikom drogi do unijnej kasy - tak jak to było w przypadku premii dla młodych rolników czy rent strukturalnych.

Goście programu:

Marek Sawicki – minister rolnictwa, poseł PSL
Wojciech Olejniczak – były minister rolnictwa, poseł SLD /klub Lewica/
Krzysztof Jurgiel – były minister rolnictwa, poseł PiS

Zapraszamy w najbliższą niedzielę o 11.25 do TVP1


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę