Wspólną Politykę Rolną czeka rewolucja. Już za kilka lat będzie ona wyglądała zupełnie inaczej niż teraz. Dla polskich rolników oznacza to wiele zagrożeń. Ale są też szanse, które powinniśmy wykorzystać.
Polityka rolna Unii Europejskiej już kilkakrotnie była reformowana. Ostatnie zmiany wprowadzono w 2004 roku. Zdecydowano wtedy między innymi o rewolucyjnej zasadzie oddzielenia dopłat bezpośrednich od produkcji. Z kolei otrzymanie unijnych dotacji uzależniono od spełniania zasad dobrej praktyki rolniczej oraz dobrostanu zwierząt. W przyszłym roku przyjdzie czas, aby ocenić czy reforma spełniła oczekiwania.
Jerzy Plewa – Komisja Europejska: - Ma być przeprowadzony tzw. „help-check” , który ma na celu sprawdzenie czy rzeczywiście ostatnie reformy w latach 2004-2005 spełniają zakładane oczekiwania.
A przy okazji szykuje się dyskusja nad kolejnymi zmianami. Polscy rolnicy i przedsiębiorcy na pewno w perspektywie kilku lat mogą się pożegnać z interwencjami Brukseli na rynku.
Marian Brzózka – ekspert ds. WPR – Nie będzie to już ta klasyczna interwencja, jaka była do tej pory – zbieranie nadwyżek, żeby ratować dochody. Ta polityka historycznie się kończy.
Kolejne zmiany wymusi postępująca liberalizacja światowego handlu. Porozumienie w ramach WTO otworzy szeroko unijne granice na zagraniczną żywność. Ale na znoszeniu barier w eksporcie zyskujemy, a nie tracimy o czym najlepiej przekonaliśmy się po integracji z Unią.
- Największe obawy dotyczyły, że nas Europa zaleje żywnością. Stało się odwrotnie. To myśmy wykazali pełną ekspansję. – mówi Marian Brzózka
Ale to co budzi największe kontrowersje to wysokość unijnego budżetu po 2013 roku. Od tego tak naprawdę zależy przyszłość unijnej polityki rolnej. W Europie są kraje, które chciałyby te wydatki zlikwidować.
- Rewolucji w budżecie nie będzie, tak jak nie było mimo ostrych sporów przy tej perspektywie finansowej dlatego, że rolnictwa europejskiego a zwłaszcza rozwoju obszarów wiejskich nie można radykalnie potraktować finansowo w postaci cięć. – dodaje Brzózka.
Bardziej prawdopodobne jest ograniczenie wydatków z dopłat bezpośrednich na rzecz funduszy na rozwój wsi.
5805743
1