Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Przyrodnicy z Salamandry obrączkują ptaki

20 sierpnia 2004

Ponad 500 ptaków wróblowatych: trzcinniczków, rokitniczek, potrzosów, łózówek, zaobrączkowali już ornitolodzy na obozie, który zorganizowało poznańskie Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra"

To pierwszy tego typu obóz w Wielkopolsce. Koło wsi Brudzewko (35 km od Poznania, na terenie społecznej ostoi przyrody "Stawy Kiszkowskie", którą opiekuje się poznańska Salamandra) przyrodnicy porozwieszali 12 nylonowych sieci. Łapią się w nie ptaki, które rozpoczęły już wędrówkę do ciepłych krajów. - Przede wszystkim te mieszkające w trzcinach: łozówki, trzcinniczki, potrzosy, rokitniczki. Choć pojawiają się też rzadsze, leśne i inne zwierzęta: nietoperze, ćmy, chrząszcze - mówi Wylegała (więcej o nim - s. 2).

Dzień obozowej ekipy (12 ludzi plus pies Komander) rozpoczyna się o godz. 5. - Obchodzimy miejsca, gdzie wiszą siatki, wyciągamy ptaki, wkładamy je do woreczków, zanosimy do obozu, mierzymy, obrączkujemy i wypuszczamy na wolność - wymienia 42-letni Roman Grubich z Nakła nad Notecią. I tak co godzinę, aż do 22. - Sieci sprawdzamy jeszcze w godzinę po zachodzie słońca, by ptak, który się w nie złapał, nie wisiał do rana - wyjaśnia Wylegała.

W Polsce obrączkuje się ok. 100 tys. ptaków rocznie, w Wielkopolsce - kilka tysięcy. Po co? By poznać trasy wędrówek ptaków, dynamikę przelotów (kiedy leci ich więcej, kiedy mniej). Przy okazji przyrodnicy z Salamandry dowiadują się, jakie gatunki żyją w ostoi przyrody. Choć te tutejsze - jak mówi Wylegała - są już cwane i omijają sieci. Ornitolodzy z obozu zaobrączkowali ok. 500 ptaków, do końca tygodnia na liście będzie ich 800-900. Niektóre, jak 10-gramowy trzcinniczek pokonają w ciągu najbliższych tygodni ok. 10 tys. km - do południowej Afryki. Wiosną wrócą do Polski. - Obóz obrączkarski, dofinansowany z funduszu PHARE, organizujemy po raz pierwszy. Ale w zeszłym roku zrobiliśmy rekonesans - złapaliśmy 30 ptaków. Okazało się, że trzy: potrzos i dwie sikory bogatki, wróciły na wiosnę do naszej ostoi pod Kiszkowem - mówi Wylegała.

Jeśli ktoś znajdzie martwego ptaka z obrączką, powinien ją przesłać (wraz z opisem miejsca i okoliczności znalezienia) na adres: Zakład Ornitologii PAN, ul. Nadwiślańska 108, 80-680, Gdańsk 40 lub skontaktować się z poznańską Salamandrą (tel. 061 843 21 60).


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę