Ponad 500 ptaków wróblowatych: trzcinniczków, rokitniczek, potrzosów, łózówek, zaobrączkowali już ornitolodzy na obozie, który zorganizowało poznańskie Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra"
To pierwszy tego typu obóz w Wielkopolsce. Koło wsi Brudzewko (35 km od Poznania, na terenie społecznej ostoi przyrody "Stawy Kiszkowskie", którą opiekuje się poznańska Salamandra) przyrodnicy porozwieszali 12 nylonowych sieci. Łapią się w nie ptaki, które rozpoczęły już wędrówkę do ciepłych krajów. - Przede wszystkim te mieszkające w trzcinach: łozówki, trzcinniczki, potrzosy, rokitniczki. Choć pojawiają się też rzadsze, leśne i inne zwierzęta: nietoperze, ćmy, chrząszcze - mówi Wylegała (więcej o nim - s. 2).
Dzień obozowej ekipy (12 ludzi plus pies Komander) rozpoczyna się o godz. 5. - Obchodzimy miejsca, gdzie wiszą siatki, wyciągamy ptaki, wkładamy je do woreczków, zanosimy do obozu, mierzymy, obrączkujemy i wypuszczamy na wolność - wymienia 42-letni Roman Grubich z Nakła nad Notecią. I tak co godzinę, aż do 22. - Sieci sprawdzamy jeszcze w godzinę po zachodzie słońca, by ptak, który się w nie złapał, nie wisiał do rana - wyjaśnia Wylegała.
W Polsce obrączkuje się ok. 100 tys. ptaków rocznie, w Wielkopolsce - kilka tysięcy. Po co? By poznać trasy wędrówek ptaków, dynamikę przelotów (kiedy leci ich więcej, kiedy mniej). Przy okazji przyrodnicy z Salamandry dowiadują się, jakie gatunki żyją w ostoi przyrody. Choć te tutejsze - jak mówi Wylegała - są już cwane i omijają sieci. Ornitolodzy z obozu zaobrączkowali ok. 500 ptaków, do końca tygodnia na liście będzie ich 800-900. Niektóre, jak 10-gramowy trzcinniczek pokonają w ciągu najbliższych tygodni ok. 10 tys. km - do południowej Afryki. Wiosną wrócą do Polski. - Obóz obrączkarski, dofinansowany z funduszu PHARE, organizujemy po raz pierwszy. Ale w zeszłym roku zrobiliśmy rekonesans - złapaliśmy 30 ptaków. Okazało się, że trzy: potrzos i dwie sikory bogatki, wróciły na wiosnę do naszej ostoi pod Kiszkowem - mówi Wylegała.
Jeśli ktoś znajdzie martwego ptaka z obrączką, powinien ją przesłać (wraz z opisem miejsca i okoliczności znalezienia) na adres: Zakład Ornitologii PAN, ul. Nadwiślańska 108, 80-680, Gdańsk 40 lub skontaktować się z poznańską Salamandrą (tel. 061 843 21 60).