Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Przyroda w szoku

29 czerwca 2006

Nowy Jork, Tokio i gdańska Starówka pod wodą, Kilimandżaro bez śniegu - tak według międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF mogą wyglądać losy Ziemi w ciągu najbliższego półwiecza.

Na sporządzonej na zlecenie WWF "Mapie świata 2050" zaznaczone są 33 miejsca, które w wyniku globalnego ocieplenia czekają dramatyczne zmiany. To między innymi położone na Oceanie Indyjskim Malediwy. W związku z podniesieniem się poziomu mórz (o 1 - 2 metry) archipelag ten już za 30 lat może znaleźć się pod wodą. Z powierzchni Ziemi zniknie też, a dokładniej wyschnie, jezioro Czad. Tym samym w niebezpieczeństwie znajdzie się 20 mln zależnych od niego mieszkańców Afryki.

- Przyroda jest w szoku - tłumaczy Ireneusz Chojnacki, dyrektor WWF Polska. - Potrzebuje milionów lat, by przystosować się do zmian, jakie zachodzą na Ziemi.

Tego czasu nie ma, a zmiany zachodzą wyjątkowo szybko. Co roku światowy sektor energetyczny emituje do atmosfery 23 mld ton dwutlenku węgla! Za kolejne 30 proc. odpowiada transport, przedewszystkim lotniczy i samochodowy. W ten sposób człowiek ma swój udział w procesie ocieplania się klimatu. Od XIX wieku średnia temperatura na Ziemi wzrosła o 0,7 st. C. Nie jest to mało. Jak ostrzegają naukowcy, przekroczenie 2 st. C spowoduje stopnienie lodowca pokrywającego Grenlandię, a ekstremalne zjawiska pogodowe nasilą się do niewyobrażalnych dzisiaj rozmiarów.

- Namawiamy Polaków do ograniczenia wpływu na zmianę klimatu - mówi Wojciech Stępniewski, kierownik programu WWF "Klimat i energia". Ma się to stać poprzez wykorzystywanie energii elektrycznej w bardziej świadomy i efektywny sposób. Jest to możliwe, bo, według obliczeń organizacji, w polskich domach wciąż marnotrawi się nawet 40 jej proc.

Sposobem może być używanie bardziej energooszczędnych urządzeń, a także rezygnacja z tzw. trybu stand-by, co dotyczy telewizorów, wież hi-fi, komputerów i drukarek. Jeśli tylko połowa z nich w skali kraju byłaby wyłączana z sieci, pozwoliłoby to zredukować emisję dwutlenku węgla o 369 tys. ton. I zaoszczędzić 293 mln złotych.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę