W Polsce powstaje coraz więcej firm z udziałem kapitału zagranicznego - wynika z danych GUS . Według ekspertów jest to efekt wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz niskich podatków od przedsiębiorstw.
Na koniec 2004 roku było w Polsce 51,5 tys. firm z udziałem kapitału zagranicznego, oznacza to wzrost o blisko 1,5 tys. w porównaniu czerwcem 2004 roku oraz o ponad 2,5 tys. w porównaniu z 2003 rokiem.
Zagraniczne podmioty najczęściej rozpoczynają działalność, zakładając spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Takich firm powstało w roku 2004 aż 2,44 tys., podczas gdy liczba nowych spółek akcyjnych wyniosła tylko 34.
Powodem, dla którego obywatele innych krajów zakładają przede wszystkim spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.), są kwestie finansowe. Do założenia sp. z o.o. wymagany jest kapitał minimalny w wysokości 50 tys. zł, podczas kiedy spółka akcyjna wymaga 10-krotnie więcej. Zdaniem ekonomistów za nowo powstającymi spółkami zagranicznymi stoją firmy z małym i średnim kapitałem, głównie z krajów unijnych - przed wejściem Polski do UE powstrzymywały je kłopoty biurokratyczne na granicy, które obecnie już zniknęły.
Kolejnym powodem wzrostu zainteresowania zakładaniem działalności gospodarczej w Polsce są niskie podatki. W Polsce podatek od zysków firm (CIT) wynosi obecnie 19 procent, podczas kiedy np. w Niemczech jest to 25 procent.