Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Przetwory warzywne

5 stycznia 2016
Tym razem, za Naszym Dziennikiem, proponujemy kilka przepisów na przetwory warzywne. Bo co może być lepszego od domowych ogórków czy kwaszonej kapusty? Nic nie zastąpi samodzielnie zrobionych przetworów. Wykorzystajmy więc bogactwo sezonowych warzyw, by zapełnić domową spiżarnię słoikami z pasteryzowanymi przysmakami.

Korniszony

Składniki:
1 kg drobnych ogórków, 10 dag soli na 1 l przegotowanej wody (solanka), 1/2 l octu 10-procentowego, 5 dag cukru, 1/2 dag przypraw (pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, nasiona kopru)

Wykonanie:
Ogórki umyć, osączyć, nakłuć nierdzewnym widelcem lub patyczkiem, ułożyć w naczyniu i zalać zimną solanką. Obciążyć talerzykiem, aby nie wypływały, i pozostawić na 24 godziny, po czym zlać solankę. Zagotować ok. 3/4 szklanki octu z ok. 3 szklankami wody i gorącym płynem zalać korniszony na 24 godziny. Ponownie obciążyć talerzykiem, aby nie wypłynęły. Następnego dnia zlać płyn z korniszonów, dodać do niego 1 łyżkę octu i zagotować. Korniszony zalać przestudzoną zalewą i pozostawić na 24 godziny. Następnie wyjąć i ułożyć w czystych słoikach, w których mają być przechowywane. Przygotować świeżą zalewę z ok. 1 i 1/4 szklanki octu oraz 1 i 1/4 szklanki wody, dodać cukier, przyprawy i zagotować. Korniszony zalać ostudzonym płynem i zamknąć słoiki wyparzonymi zakrętkami.

Kalafiory pasteryzowane

Składniki:
2 kalafiory, 9,5 g kwasku cytrynowego, 2 łyżki cukru

Wykonanie:
Kalafiory podzielić na różyczki. Zagotować 5 szklanek wody z dodatkiem 1,5 g kwasku cytrynowego. Do wrzątku wrzucić różyczki kalafiorów i gotować 4 minuty, odcedzić i zanurzyć na chwilę w zimnej wodzie. Odcedzić, ułożyć ściśle w wyprażonych słojach. Zalać wrzącą zalewą przygotowaną z 1 l wody, 8 g kwasku cytrynowego i cukru. Słoje zamknąć i wstawić do garnka z ciepłą wodą. Pasteryzować w wodzie przez 1,5 godziny w temperaturze 95-98 stopni. Ostudzić. Przechowywać w chłodnym, suchym pomieszczeniu.

Ogórki w zalewie musztardowej

Składniki:
2-3 kg ogórków, 1 litr wody, szklanka octu, szklanka cukru, 3 niepełne łyżki soli, 5 łyżek musztardy, przyprawy: ziele angielskie, gorczyca, pieprz, liść laurowy, czosnek, chrzan, koper, marchew

Wykonanie:
Ogórki umyć, pokroić w ósemki, plasterki lub zostawić w całości. Włożyć do słoików. Następnie dodać przyprawy. Przygotować zalewę: wodę, ocet, cukier, sól i musztardę wymieszać. Zimną zalewą zalać ogórki i pasteryzować.

Kwaszona kapusta

Składniki:
2 kg kapusty białej, 3 łyżki soli, 3 łyżki nasion kminku

Wykonanie:
Kapustę drobno poszatkować, wymieszać z solą i kminkiem, ubić w słoju, przykryć płaskim talerzem, obciążyć talerz, przykryć gazą. Po kilku dniach, kiedy pokaże się piana, przebić do dna w kilku miejscach. Pozostawić. Po tygodniu kapusta będzie gotowa. Wówczas przełożyć ją do słoików i przechowywać w lodówce lub zimnej piwnicy.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę